LEED Building Design+Construction w pigułce
- Category: Certyfikaty LEED, Zielone Budynki,

System LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, został stworzony w 1998 roku przez amerykańską organizację U.S. Green Building Council. Jest on obecnie jednym z najpopularniejszych na świecie systemów wielokryteriowej oceny budynków. Został bardzo dobrze przyjęty przez branżę nieruchomości a także przez użytkowników certyfikowanych budynków. Świadczy o tym ponad 82 000 projektów do tej pory poddanych certyfikacji przez ponad 200 000 konsultantów na całym świecie. Najszerzej rozpowszechniony jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się ponad 1/3 certyfikowanych obiektów. Certyfikacja prowadzona jest w 162 krajach i obejmuje budynki wszelkiego typu – od komercyjnych po mieszkalne.
Certyfikacja prowadzona jest zgodnie z wytycznymi oraz pod nadzorem U.S. Green Building Council – organizację non-profit zajmującą się promowaniem zielonego budownictwa oraz zrzeszającą firmy i instytucje propagujące zrównoważony rozwój. W celu uzyskania certyfikatu należy podjąć współpracę z konsultantem LEED, który pokieruje procesem inwestycyjnym w sposób umożliwiający uzyskanie jak największej liczby punktów. Ważne jest, aby decyzję o certyfikacji podjąć odpowiednio wcześnie, ponieważ pozwoli to na nisko- a często bez kosztowe uzyskanie certyfikatu na możliwie najwyższym poziomie.
Kryteria pod kątem których oceniany jest budynek podzielono na 9 kategorii:
- Integrative Process – Zintegrowany proces projektowy,
- Location and Transportation – Lokalizacja i dostępność transportu,
- Sustainable Sites – Zagospodarowanie terenu,
- Water Efficiency – Oszczędność wody,
- Energy Efficiency – Oszczędność energii,
- Materials and Resources – Materiały i surowce,
- Indoor Environmental Quality – Jakość środowiska wewnętrznego,
- Innovation – Innowacyjność,
- Regional Priority – Priorytet regionalny.
Każda z kategorii składa się z szeregu wymagań, za spełnienie których przyznawane są punkty. Wybór wymogów do spełnienia jest dobrowolny, jednak istnieje kilka wymagań krytycznych, tzw. prerequisites, które muszą być spełnione przez każdy budynek ubiegający się o certyfikację. Możliwe jest uzyskanie maksymalnie 110 punktów. Poziom certyfikatu determinowany jest przez ilość zdobytych punktów w następujący sposób:
- Certified (40-49 punktów),
- Silver (50-59 punktów),
- Gold (60-79 punktów),
- Platinum (80+ punktów).
LEED zapewnia właścicielom i zarządcom budynków narzędzia służące identyfikacji i wdrożeniu praktycznych i mierzalnych rozwiązań w zakresie proekologicznego projektowania budynków, ich budowy, użytkowania i konserwacji. Korzyści wynikające z certyfikacji budynku to przede wszystkim:
- Obniżenie kosztów eksploatacyjnych,
- Niezależne potwierdzenie wysokiej jakości budynku,
- Poprawa komfortu użytkowania obiektu,
- Korzyści marketingowe, PR oraz CSR.
Jerzy Wójcik