Zarządzanie energią w obiektach komercyjnych – podsumowanie konferencji

Dnia 28 września 2017 roku w hotelu Double Tree by Hilton Kraków, odbyła się 2. edycja konferencji „Zarządzanie energią w obiektach komercyjnych”, na której jednym ze sponsorów jak i prelegentów był Jerzy Wójcik – właściciel firmy JW+A. Dochód z konferencji został przekazany na budowę kolejnego domu Fundacji Ronalda McDonalda.

Wydarzenie miało na celu przedstawienie obecnych trendów związanych z budową nowych, energooszczędnych, ekonomicznych i przyjaznych dla użytkowników budynków. Rozpoczęte zostało przemową Pani Katarzyny Nowakowskiej, Dyrektor Zarządzająca Fundacji RMD, która przedstawiła Raport Fundacji Ronalda McDonalda opowiadając, jak dużo dobra wynika z działalności fundacji. Przechodząc do tematów energii, prelegenci przybliżyli główne zagadnienia i trendy związane z certyfikatami: BREEAM, LEED, WELL, HQE i GBS.

Jerzy Wójcik, LEED Accredited Profesional, podczas prezentacji o certyfikacji LEED, zwrócił uwagę na rozwój procesu od wersji z 2009 roku do obecnej, czwartej, określonej jako „v4”. Nakreślił m.in.  kategorie, o jakie został zwiększony zakres certyfikacji oraz jak rozszerzyła się rola procesu comissioningu. Ponadto wspomniał o obowiązku pomiaru zużycia energii, który dotychczas był jedynie opcjonalny. Następnie porównał dwa rodzaje certyfikacji: LEED i WELL, zwracając uwagę na fakt, iż certyfikowanie budynków w systemie LEED ma na celu głównie ograniczenie kosztów zużycia danego budynku, a przede wszystkim energii, natomiast dla budynków w systemie certyfikacji WELL priorytetem jest komfort użytkowników.

Zarządzanie energią w obiektach komercyjnych; konferencja-energia.pl; Delta Controls Polska
Zarządzanie energią w obiektach komercyjnych; konferencja-energia.pl; Delta Controls Polska

LEED i WELL są systemami zaprojektowanymi do współistnienia jako komplementarne, jednak wymagają znalezienia balansu między jakością środowiska wewnętrznego a energią. Niektóre rozwiązania WELL mogą generować znaczące koszty inwestycyjne, a wysokie koszty administracyjne WELL mogą stanowić przeszkodę dla jego istnienia – powiedział Jerzy Wójcik.

Podczas konferencji dotyczącej energii, poruszone zostały również tematy budynków przyszłości oraz  oczekiwań, jakie względem nich mają zarówno inwestorzy, projektanci, architekci jak i sami najemcy.

Więcej informacji o konferencji: http://konferencja-energia.pl/#konferencja

Katarzyna Turaczyk

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?