POSEJDON – proekologiczna inwestycja wyróżniona przez COP24!

Posejdon_crop_08

Polski projekt w zakresie nowoczesnego i proekologicznego budownictwa został dzisiaj przedstawiony przez inwestora Porto Sp. z o.o. i głównych partnerów finansowych – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) – podczas pierwszego dnia odbywającej się w Katowicach Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu COP24. Bardzo cieszymy się, że to właśnie nasza firma świadczy usługi doradztwa BREEAM dla pierwszego w Polsce budynku biurowo-usługowego o tak niskiej emisji CO2.

Mieszczący się w Szczecinie Kompleks usługowy POSEJDON to największy realizowany w Polsce obiekt o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly-Zero Emission Building), czyli taki, który z wyprzedzeniem spełnia bardziej restrykcyjne, przyszłe normy w zakresie zużycia energii obowiązujące wszystkie obiekty, które uzyskają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań cały kompleks zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76% w stosunku do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii.DJI_0394-HDR_2018-11-16 - fot. Marcin Jędra 3DGrafia

W jaki sposób cały kompleks będzie w stanie zredukować emisję CO2 do atmosfery aż o 76% w stosunku do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii? Osiągnięcie tak spektakularnego wyniku będzie możliwe dzięki realizacji pasywnego układu pozyskiwania energii geotermalnej dla potrzeb grzania i chłodzenia, na który składa się 48 pionowych wymienników umieszczonych w 300-metrowych odwiertach gruntowych znajdujących się pod płytą fundamentową, połączonych z ponad 900 wysokosprawnymi, inwerterowymi pompami ciepła. Energia elektryczna niezbędna dla prawidłowego działania całego systemu będzie pozyskiwana przez 342 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 97,2 KW, umieszczone na dachu budynku. System wykorzystania wody deszczowej w toaletach, 15-metrowa ściana zieleni w patio oraz co najmniej 10 stanowisk do ładowania aut elektrycznych dopełniają obrazu POSEJDONA jako wiodącego projektu proekologicznego, czego potwierdzeniem, oprócz finansowania przez Europejski Bank Inwestycyjny, będzie certyfikat BREEAM International New Construction 2016 na przewidywanym poziomie very good/excellent.

Posejdon_crop_10Jako konsultant BREEAM firma JW+A jest odpowiedzialna za proces certyfikacji części biurowej kompleksu. Wykonaliśmy również szereg analiz specjalistycznych, wspierając naszego Klienta oraz Projektantów kompleksu w identyfikacji i wdrożeniu rozwiązań projektowych zapewniających wysoką jakość środowiska wewnątrz budynku, minimalizujących jego negatywny wpływ na środowisko oraz wspierających zastosowanie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej najbardziej korzystnych w całym cyklu życia obiektu.

Wsparcie JW+A obejmuje wykonanie między innymi:

– Analizy Life Cycle Assessment (LCA) – Analiza wpływu budynku na środowisko w cyklu życia;

– Analizy Life Cycle Cost (LCC) – Analiza Kosztu Cyklu Życia,

– Analizy dostępności światła dziennego.

Wyróżnienie na konferencji COP24 potwierdza, że „POSEJDON” może stanowić wzór wdrożenia rozwiązań proekologicznych dla nieruchomościach komercyjnych.

 

Jeśli chcesz aby Twój budynek był bardziej ekologiczny skontaktuj się z nami!

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?