Certyfikaty na rynku hotelowym

Według raportu PLGBC z 2019 roku w Polsce certyfikat ekologiczny uzyskało łącznie 648 obiektów budowlanych, w tym 10 hoteli. Branża hotelarska jest certyfikowana w systemach LEED oraz BREEAM.

Jak wygląda przebywanie w certyfikowanym obiekcie hotelowym?

Wchodząc do pokoju nie zastanawiasz się nad podziałem na część wejściową, sypialnianą i łazienkową, bo układ ten jest oczywisty. A taki jest, ponieważ podlega on ocenie w trakcie certyfikacji! Wkładając kartę hotelowego gościa do czytnika włączasz światło. To nazywamy inteligentnym oświetleniem, które na korytarzach działa na czujnik ruchu oszczędzający przy tym energię. Całe oświetlenie jest LEDowe, które konsumuje 75% mniej energii niż tradycyjne. W łazience rzucając okiem na tabliczkę informującą o ekologicznych rozwiązaniach czytasz o perlatorze zwiększającym optycznie strumień wody. Dziwisz się, bo biorąc prysznic nie zauważasz różnicy w ciśnieniu! Za chwilę dowiadujesz się o systemie powtórnie wykorzystującym wodę szarą. Jako gość, jesteś proszony też o to, aby na podłogę kłaść tylko brudne ręczniki, co pozwala zmniejszyć ilość prań do niezbędnego minimum. Schodząc do restauracji mijasz dystrybutory z pitną wodą, więc wracasz się do pokoju po wielorazowy szklany kubek umieszczony na półce. I pijesz filtrowaną wodę nie zużywając plastikowych butelke. Będąc już w lokalu zwracasz uwagę na porcje, które zamawiasz, bo zostałeś poinformowany że za niedojedzone posiłki zapłacisz. Po obiedzie spacerując w ogrodzie wśród śpiewających ptaków i brzęczących pszczół, które mieszkają tuż obok Ciebie – w zaprojektowanych gniazdach i budkach dla owadów. Wszystko to powstało pod nadzorem ekologa! Dzięki jego raportom wycięto jedynie kilka drzew, a na ich miejsce posadzono wiele rodzimych gatunków. Drzewa, które zostały, były chronione przez wszystkie etapy budowy.

Hotel IBIS Styles Warszawa Centrum – najwyżej certyfikowany na polskim rynku

Najwyżej certyfikowanym obiektem hotelowym w Polsce jest Hotel IBIS Styles Warszawa Centrum. Jesteśmy dumni z tego projektu, który w pełni pokazuje naszą pasję i zaangażowanie w procesie certyfikacji! Hotel obecnie jest w procesie uzyskania certyfikatu BREEAM według schematu International New Construction 2013. Do tej pory uzyskany został certyfikat potwierdzający rozwiązania wybrane na etapie projektowym. Końcowy wynik jest przewidywany na poziomie Excellent – jest to drugi najwyższy poziom certyfikatu możliwy do uzyskania. Co niesamowitego jest w tym budynku?

Otóż wchodząc do Hotelu IBIS Styles Warszawa Centrum poczujesz wysoką jakość powietrza. W pomiarach wykonawczych wykazano, że dobrane materiały wykończeniowe emitują znacznie mniej lotnych związków organicznych czy formaldehydów niż jest to wymagane. Dzięki temu środowisko wewnętrzne jest zdrowe, bezpieczne i tak przyjemne w użytkowaniu! Używając urządzeń elektrycznych skorzystasz z odnawialnego źródła energii, ponieważ w hotelu zastosowano panele fotowoltaiczne wykorzystujące potencjał energetyczny słońca! Spacerując po obszarze zewnętrznym będziesz mógł cieszyć się obecnością ptaków i owadów – są efektem naszej współpracy z architektami, wykonawcami, ekologiem i inwestorem! W trakcie budowy przeszkolono pracowników, aby wiedzieli jak ważne jest minimalizowanie negatywnego  wpływu na środowisko. Patrząc na obiekt z zewnątrz zwróć uwagę na odpowiednio zaprojektowaną bryłę i powłokę zewnętrzną – umożliwiły one uzyskanie prawie maksimum punktów w wyniku analizy efektywności energetycznej!

Hotel Ibis Styles Warszawa Centrum jest przebudzeniem w certyfikacji branży hotelarskiej. Najwyższy poziom certyfikatu motywuje nas, aby kolejne projekty realizować na takim samym poziomie!

Liczba certyfikowanych budynków w systemie BREEAM i LEED w Polsce i na świecie

Poniżej znajdziecie uzupełnienie w postaci zestawienia liczby certyfikowanych hoteli w Polsce i na świecie.

Hotele z certyfikatem BREEAM w Polsce i na świecie
Liczba certyfikowanych budynków w systemie BREEAM w Polsce i na świecie
Liczba certyfikowanych budynków w systemie LEED w Polsce i na świecie

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?