Trendy w zrównoważonym budownictwie

Koncepcja zrównoważonego rozwoju

Mówiąc o zrównoważonym rozwoju mamy na myśli minimalizowanie oddziaływania na środowisko w taki sposób, aby służyło jak najdłużej. Każdy aspekt naszego życia może być zrównoważony – od jedzenia, przez wybór środka transportu, a kończąc na budynkach w których mieszkamy czy pracujemy. I na tych obiektach budowlanych właśnie się skupimy.

Zrównoważony rozwój w budownictwie

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej budownictwo odpowiada za 40% zanieczyszczeń i 36% światowego zużycia energii. Dlatego systemy certyfikujące typu BREEAM czy LEED już na etapie projektowania nakłaniają nas do wpływu (albo właśnie jego braku!) na środowisko. Więcej możecie przeczytać w naszym artykule “Co to jest zrównoważone budownictwo?”.

Wciąż powstają nowe, proekologiczne rozwiązania. Przykładem jest asfalt modyfikowany gumą z opon samochodowych – jest on w użytku m.in. w Krakowie i Warszawie. Na etapie produkcji asfalt ten jest o 10-20% bardziej obciążający dla środowiska niż zwykły.. Jednak biorąc pod uwagę to, że warstwę ścieralną powłoki z dodatkiem opon wymieniamy średnio co 3 lata rzadziej niż standardowej, a sam asfalt pracuje dłużej o około dwa lata (!) i poddajemy recyklingowi zużyte opony – w całym cyklu życia asfalt z oponami prezentuje się korzystniej nawet o 90%.

Wyobrażacie sobie dom z izolacją zrobioną ze starych dżinsów?  Przy budowie tego i podobnych obiektów wykorzystano też filtry do kawy, butelki plastikowe czy szczoteczki do zębów. Stworzono także dom z konopii, beton redukujący smog, czy beton z popiołem z łuski ryżowej jako substytut spoiwa w betonie.

Trendy w zrównoważonym budownictwie

Te innowacyjne pomysły są przełomowe i z pewnością, w dobie zrównoważonych trendów w budownictwie, znajdzie się na nie zapotrzebowanie. Jako specjaliści od zrównoważonego budownictwa, skupiamy się na rzeczach najprostszych, ale niezbędnych. Pitna woda, czyste powietrze, odpowiedni recykling materiałów – to są obecne kierunki zielonego budownictwa. W obiektach certyfikowanych są przyznawane punkty za promowanie wspólnych dojazdów do pracy, dojazdów rowerem, komunikacją miejską czy samochodem elektrycznym. Jednak to od Was – użytkowników budynku zależy, którą opcję komunikacji wybierzecie.

Nie każdy wie, że obecnie na terenach zielonych wokół obiektów tworzy się hotele dla ptaków, łąki dla owadów, a wewnątrz instaluje się systemy odzyskujące wodę szarą bądź deszczówkę. Co więcej w wielu budynkach- coraz częściej kilkaset metrów pod ziemią są wwiercone dolne źródła ciepła, dzięki którym użytkownicy budynku mogą korzystać z ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania, zmniejszając tym samym swój wpływ na środowisko naturalne.

Obecnie wzrasta świadomość ekologiczna projektantów, inwestorów i wykonawców. Dzięki temu powstaje coraz więcej obiektów przyjaznych środowisku.

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?