Racjonalne gospodarowanie wodą w inwestycjach

Celem zrównoważonego gospodarowania wodą jest optymalizacja powtórnego jej wykorzystywania oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jako że zielone certyfikaty stały się już normą, często analizuje się wiele aspektów związanych z racjonalnym zarządzaniem systemami wodnymi.

Sposoby na racjonalne gospodarowanie wodą

Jednym z kryteriów oceny w systemie certyfikacji BREEAM jest redukowanie zużycia wody dzięki zastosowaniu wodooszczędnej armatury i sprzętów AGD odpowiedniej klasy. Obecnie takie rozwiązania są już standardem w wielu budynkach i faktycznie przynoszą oczekiwane korzyści, również finansowe. Dodatkowym elementem pozwalającym na ograniczenie wypływu wody jest stosowanie systemu wykrywania wycieków. Zrealizowane są najczęściej jako właściwy algorytm w systemie zarządzania budynkiem (BMS). Aktywuje się, kiedy przepływ wody przez licznik przekracza granicę zaprogramowanego, maksymalnego poziomu w danym czasie. Co istotne – programowany jest zgodnie z kryteriami zużycia wody zadanymi przez właściciela lub użytkownika budynku. Mniejsze urządzenia, pozwalające na zapobieganie nadmiernemu zużyciu wody, to  czujniki zalania lub zawory elektromagnetyczne na doprowadzeniach do toalet.

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody, nieco bardziej kosztownym, jest ponowne jej wykorzystanie do podlewania zieleni  lub spłukiwania toalet. Wymaga to zbudowania osobnego systemu wraz z pompownią. Dodatkowo, oszczędności można szukać także w odpowiednim doborze roślin wokół budynku. Pewne gatunki są dostosowane do suchych, miejskich warunków i świetnie znoszą skrajne temperatury, zachowując przy tym swoje walory. Jeśli jednak stosowane są rośliny wymagające podlewania, odpowiedzią na ich potrzeby stają się czujniki wilgotności w glebie.  Zastosowanie go pozwala uwzględnić wilgotność gleby przy automatycznym sterowaniu nawadnianiem. Dostępne są również rozwiązania ze sterownikiem podlewania, który reguluje podlewanie na podstawie danych  m.in. z czujnika wilgotności gleby, stacji meteo (czas nasłonecznienia, ilość opadów).

Odpowiednie gospodarowanie wodą w dużej mierze leży w gestii zarządcy budynku. O ile współczesne systemy certyfikacji budynków wytyczają pewnie ścieżki w postaci konieczności opomiarowania zużycia wody (przez najemców, piętra czy klubu fitness), o tyle reszta możliwości i rozwiązań pozostaje do decyzji

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?