Wpływ zieleni w biurze na komfort pracy

Według raportu dotyczącego wpływu elementów przyrody oraz jej procesów na miejsce pracy [1] około 58% pracowników nie ma zieleni w biurze. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w przestrzeniach dostarczających inspirujących, zielonych i doświetlonych miejsc pracy efektywność wzrasta o 6% to może się wydawać, że nasza świadomość o wpływie roślin na produktywność dopiero się rodzi. Dlaczego elementy zielone pozytywnie wpływają na naszą pracę?

Zieleń wewnątrz biura

Rośliny to drugi najbardziej pożądany element w biurze, tuż po naturalnym oświetleniu. [2] Człowiek podświadomie szuka kontaktu z naturą. Wpatrywanie się w zieleń pozwala odpocząć oczom, ale przede wszystkim głowie – redukując stres i uspokajając. Pozwala też w pewien sposób odciąć się od wykonywanych zadań i po prostu się zrelaksować. Wybór zieleni w biurze zależy od upodobań użytkowników i warunków środowiskowych regionu, w którym biuro się znajduje. Zbadano, że w zależności od miejsca zamieszkania pracownicy mają różne preferencje – w Holandii czy Wielkiej Brytanii większą produktywność zauważono u pracowników przebywających wśród żywej zieleni. Natomiast efektywność mieszkańców Indii i Indonezji wzrastała już przy zastosowaniu naturalnych kolorów w biurze.

Zieleń na zewnątrz

Widok z biura na drzewa, powiewający wśród nich wiatr czy spadający deszcz niezwykle uspokaja. W systemach certyfikujących dużą wagę przykłada się do odpowiedniej powierzchni przestrzeni zielonej i możliwość spędzania tam czasu wolnego przez pracowników. To właśnie wśród roślinności kreatywność i poziom zadowolenia podnosi się aż o 15%! Zielenią nie muszą być specjalnie zaprojektowane wiszące ogrody – dach zielony jednego budynku może być właśnie kontaktem z naturą dla użytkowników drugiego obiektu! W BREEAM czy LEED otrzymuje się też punkty za umieszczenie domków dla owadów i ptaków. Wyobraźmy sobie pracownika jedzącego lunch wśród drzew z odgłosami natury – już samo wyobrażenie jest niezwykle kojące!

Podsumowanie

Coraz częstsze występowanie chorób cywilizacyjnych – choroby układów krążenia czy nerwowego oraz ciągłe narażenie na stres w pewien sposób wymusza na architektach projektowanie zieleni w biurach. Projektanci mają na uwadze potrzeby człowieka i konieczność jego interakcji z naturą, dzięki czemu powstają wspaniałe zielone biura przyjazne dla człowieka i środowiska go otaczającego.

 

[1] Raport „Human Spaces: the Global Impact of Biophilic Design in the Workplace”

[2] Reference Guide for Building Design and Construction v4

[3] Technical Manual 2.0 of BREEAM International New Construction 2016

https://www.terrapinbrightgreen.com/reports/14-patterns/#the-patterns

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?