VRF vs woda lodowa

VRF co to jest?

Wprowadzony w 1982 roku przez firmę Daikin nowy sposób ochładzania pomieszczeń szybko podbił rynek chłodniczy nie tylko ze względu na nowe możliwości klimatyzacji, ale również dzięki korzyściom ekonomicznym.

System VRF (Variable Refrigerant Flow) to układ wykorzystujący zmienny przepływ czynnika chłodniczego, co umożliwia optymalizowanie pracy urządzeń, tym samym pozwalającna uzyskanie wysokiej wydajności. Ze względu na możliwość projektowania rurociągów o długości sięgającej nawet kilometra, system ten znajduje zastosowanie zarówno w obiektach o dużej jak i małej powierzchni.. VRF pozwala również na wspólną pracę wielu jednostek w różnych konfiguracjach. Sterowanie układem  odbywa się przez Internet lub indywidualnie / centralnie dzięki systemowi BMS.

Jak działa system VRF?

Jest to układ wykorzystujący zjawisko przemiany fazowej czynnika chłodniczego w jednostkach końcowych. Technologia ta stosuje zmienność objętości tego czynnika w instalacji, aby ściśle dopasować się do wymagań budynku.

System VRF posiada wiele zalet:

– możliwość połączenia wielu jednostek w ramach jednego systemu chłodniczego;

– zmienną objętość przepływu czynnika w zależności od potrzeb;

– do utrzymania wybranych temperatur zużywa się minimalną ilość energii;

– przemiana fazowa zachodzi w jednostkach końcowych;

– automatyczne wyłączanie systemu w momencie, gdy w pomieszczeniu nie ma użytkowników.

Woda lodowa – czym jest?

Instalacja wody lodowej działa na podobnej zasadzie jak instalacja ogrzewania, z tą różnicą, iż zamiast gorącej wody do ogrzewania przez instalację przepływa woda o temperaturze 5-10°C, tym samym chłodząc pomieszczenie. Stąd też wzięła się jej nazwa – woda lodowa (ang. Chilled water).

Jak działa system wody lodowej?

Woda lodowa powstaje w agregatach, które są wymiennikami ciepła między wodą a czynnikiem chłodzącym, zwykle freonem. Freon jest odpowiedzialny za wymianę ciepła pomiędzy wodą a powietrzem. Ze względu na zamarzanie wody w 00C, zamiast czystej wody w instalacji często występuje jej roztwór, np. z glikolem etylenowym.. Aby woda lodowa mogła dotrzeć do odbiornika potrzebna jest pompa zasilająca wodę w ciśnienie. Pozostałe etapy wędrówki wody lodowej regulowane są poprzez skomplikowany zestaw armatury. Odbiorniki wody lodowej to głównie klimakonwektory (wymienniki ciepła typu woda-powietrze). Przepływ wody lodowej przez klimakonwektor powoduje odebranie ciepła z przestrzeni chłodzonej przez wodę lodową, co powoduje wzrost jej temperatury.

Zalety wody lodowej:

– nieskomplikowana konstrukcja;

– niskie koszty eksploatacji;

– dowolność w projektowaniu instalacji (odległość od jednostki zewnętrznej nie ma dużego znaczenia);

– przyjazna środowisku.

VRF vs woda lodowa

Zarówno VRF jak i system wody lodowej mają wiele zalet, ale również wad. Żaden z tych systemów nie jest uniwersalny. Różnica pojawia się także w kosztach ponoszonych przez inwestora. Woda lodowa jest bardziej korzystnym rozwiązaniem dla obiektów średnich i dużych, pozwala na uzyskanie oszczędności na przestrzeni wielu lat. Ze względu na dużą liczbę elementów wadą  tej instalacji jest z pewnością awaryjność System wody lodowej jest bardzo trudny do wykonania w budynkach już istniejących, ponieważ po obliczeniu wymagań i dokładnym wykonaniu projektu przeprowadzanie późniejszych modyfikacji jest bardzo utrudnione.

Z kolei system VRF do niedawna był stosowany głównie w małych obiektach typu mieszkania czy biura. Z biegiem lat wykorzystywany jest również do coraz większych przestrzeni. Do jego głównych wad należą na pewno dużo wyższe koszty początkowe, a także koszty napraw i serwisów. Zaś największą zaletą jest możliwość wykorzystania tego systemu jako instalacji grzewczej – przypadku wody lodowej należy zaprojektować osobną instalację do ogrzewania.

Dobór instalacji zależy zatem głównie od typu i wielkości budynku, funduszy oraz indywidualnych preferencji inwestora.

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?