Green Office – dlaczego warto postawić na zielone biurowce?

Green Office – jak na nas działa?

Wg raportu „Human Spaces: the Global Impact of Biophilic Design in the Workplace” dotyczącego wpływu elementów przyrody oraz jej procesów na miejsce pracy około 58% badanych pracowników nie ma zieleni w biurze. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w przestrzeniach dostarczających inspirujących, zielonych i doświetlonych miejsc pracy efektywność wzrasta o 6% to ilość zieleni jest zaskakująco niska. W jaki sposób elementy zielone wpływają na naszą pracę?

Wnętrze zielonego biura

Naturalne światło przyspiesza tworzenie melatoniny, czyli hormonu regulującego sen, co ma istotny wpływ na poziom energii i chęć do prac. Jeśli w biurze nie ma możliwości korzystania z naturalnego oświetlenia można zastanowić się na rozwiązaniami, które symulują światło zewnętrzne zależnie od pory dnia. A tuż po naturalnym oświetleniu to właśnie rośliny są drugim najbardziej pożądanym elementem w biurze. Człowiek podświadomie szuka kontaktu z naturą i dlatego tak bardzo chce ją wpleść w swoje otoczenie. Wpatrywanie się w zieleń pozwala odpocząć oczom, ale przede wszystkim głowie – redukując stres i uspokajając. Pozwala też w pewien sposób odciąć się od wykonywanych zadań i po prostu się zrelaksować. Wybór zieleni w biurze zależy od upodobań użytkowników i warunków środowiskowych regionu, w którym biuro się znajduje. Zbadano, że w zależności od miejsca zamieszkania pracownicy mają różne preferencje – w krajach europejskich większą produktywność zauważono u pracowników przebywających wśród żywej zieleni. Natomiast efektywność mieszkańców Indii i Indonezji wzrastała już przy zastosowaniu naturalnych kolorów w biurze.

Zieleń na zewnątrz biurowca

Widok z biura na drzewa, powiewający wśród nich wiatr czy spadający deszcz niezwykle uspokaja. W systemach certyfikujących przykłada się wagę do odpowiedniej powierzchni przeszklonej w budynku, a także przestrzeni zielonej i możliwość spędzania tam czasu wolnego. Zbadano, że to właśnie wśród roślinności kreatywność i poziom zadowolenia podnosi się aż o 15%! Zielenią nie muszą być specjalnie zaprojektowane wiszące ogrody – dach zielony jednego budynku może być właśnie kontaktem z naturą dla użytkowników drugiego obiektu! W BREEAM, LEED czy też WELL otrzymuje się też punkty za umieszczenie domków dla owadów i ptaków. Wyobraźmy sobie pracownika jedzącego lunch wśród drzew z odgłosami natury – już samo to wyobrażenie jest niezwykle kojące!

Podsumowanie

Coraz częstsze występowanie chorób cywilizacyjnych oraz ciągłe narażenie na stres w pewien sposób wymuszają na architektach projektowanie zieleni w biurach, obniżając tym samym poziom stresu i poprawę samopoczucia. Zielone biuro już przy pierwszym kontakcie wydaje się być bardziej przyjazne i rzeczywiście takie jest! Projektanci mają na uwadze potrzeby człowieka i konieczność jego interakcji z naturą, dzięki czemu powstają wspaniałe zielone biura przyjazne dla człowieka i środowiska go otaczającego.

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?