Komfort pracownika w trakcie budowy w certyfikacji BREEAM

Certyfikacja BREEAM nie wpływa jedynie na poprawę jakości środowiska, ale zwiększa też komfort pracowników budujących obiekt. Wiele prac budowlanych odbywa się na świeżym powietrzu, gdzie pracownicy narażeni są na nadmierne promieniowanie słoneczne latem i niskie temperatury zimą. Prace często są przeprowadzane w deszczu i ziemi. Dlatego ważne jest, aby pracownicy mieli miejsce w którym mogą się umyć czy zjeść i odpocząć.

Jakie wymagania są wdrażane?

Na terenie budowy oprócz wymogów o ewidencjonowaniu transportu materiałów, zużyciu energii czy wody są też wymagania dotyczące komfortu pracowników. Latem kierownictwo powinno zapewnić pracownikom kremy z filtrem przeciwsłonecznym, pitną wodę, a nawet przerwy w godzinach o największym nasłonecznieniu. Przyznaje się też punkty za odpowiednio dostosowane zaplecze budowlane – dostęp nie tylko do sanitariatów czy umywalek, ale również do pryszniców z bieżącą wodą. I szafek, aby pracownicy mogli zostawić rzeczy i przebrać się w ubrania przeznaczone do pracy na budowie. Zwraca się też uwagę na wyznaczone zadaszonego miejsca do jedzenia – a jeśli jest taka możliwość, zapewnienie kantyny lub cateringu dla pracowników.

Pracownicy powinni też mieć zapewnioną możliwość dojazdu na budowę. W certyfikacji BREEAM wyróżnia się trzy opcje – parking znajdujący się przy terenie budowy, komunikacja miejska lub wyznaczony do tego pojazd dowożący pracowników do pracy. Nie każdy obiekt powstaje w centrum wielkiego miasta, więc mimo tego że najbardziej ekologicznym rozwiązaniem byłby dojazd komunikacją miejską, nie zawsze jest to możliwe.

W trakcie trwania budowy ważną kwestią jest też zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników. Każdą budowę należy prowadzić zgodnie ze standardami BHP, nakazującymi m.in. szkolenia pracowników czy pracę w odpowiednim ubiorze. W trakcie trwania inwestycji certyfikowanej systemem BREEAM kask czy kamizelkę zapewnia się również gościom. Na budowie powinna znajdować się informacja o lokalizacji najbliższego posterunku policji czy szpitala i numery alarmowe. Gdy zdarzy się wypadek może się to okazać bardzo pomocne! Na terenie budowy jest też apteczka pierwszej pomocy, o której lokalizacji należy powiadomić każdego z pracowników.

Czy rzeczywiście jest to tak ważne?

Pracownicy na budowie wykonują bardzo ciężką, fizyczną pracę. Zapewnienie im odpowiedniego miejsca do jedzenia czy dojazdu to naprawdę minimum, aby poprawić im komfort pracy. Jak wiemy – zadowoleni pracownicy to bardziej efektywni pracownicy, dlatego według BREEAM warto dbać o ich zdrowie i samopoczucie!

Autor

Ewelina Ulanicka

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?