Rola architektów w certyfikacji

Projektanci odgrywają bardzo ważną rolę w procesie budowlanym – to architekci projektują koncepcję obiektu, nakładając na inwestycję wstępne założenia i przykładając wielką wagę do samego wyglądu. Miłośnicy architektury nie muszą mieć napisane czarno na białym jakie biuro architektoniczne projektowało dany obiekt aby to rozpoznać. Wystarczy, że zauważą elementy charakterystyczne w samej bryle czy elewacji i poprzez styl budynku mogą go dopasować do konkretnego biura. 

Czy bryła budynku i elewacja mają znaczenie w certyfikacji?

Oczywiście, że tak. Często im bryła budynku jest bardziej zróżnicowana tym większe zagrożenie na powstanie mostków termicznych. Obecnie bardzo popularne są przeszklone elewacje, które nadają przejrzystości i lekkości budynku. Jednak są problematyczne zarówno w okresie letnim jak i zimowym. W słoneczne dni wnętrze obiektu jest często przegrzewane i trzeba schładzać wnętrza instalując systemy klimatyzacyjne. Natomiast zimą przez przeszklone powierzchnie do pomieszczeń przedostaje się zimne powietrze. Należy zadbać o zamontowanie rolet czy żaluzji, które ochronią zarówno przed chłodem jak i nadmiernym nasłonecznieniem. Rozwiązania zacieniające to tak ważne też dlatego, że praca w zbyt jasnym pomieszczeniu może być uciążliwa.

Teraz, gdy zmagamy się z konsekwencjami zmian klimatycznych, ważne jest projektowanie obiektów tak, aby były dostosowane do zmieniającej się pogody. Silne wiatry czy intensywne ulewy zdarzają się coraz częściej. Dlatego w certyfikacji BREEAM zachęca się do projektowania elewacji bez wystających elementów, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas wichury czy ulewnych deszczy. 

W certyfikacji BREEAM dostaje się również punkty za projekt takiego budynku, który może być zaadaptowany do innej funkcji. Na przykład hotel może być później przearanżowany na szkołę czy centrum konferencyjne. Nie jest to wymóg obligatoryjny, ale patrząc na zmieniające się zapotrzebowanie na usługi – niezwykle przydatny.

Wyzwania architektów podczas certyfikacji budynków

Zaprojektowanie budynku ładnego, ale przystosowanego do zmieniającego się klimatu jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, że biura architektoniczne mają własny styl, niekoniecznie pokrywający się z wymaganiami BREEAM odnośnie samej bryły budynku. Umieszczenie parkingów dla rowerów w odpowiednio dostępnym ale i nie przeszkadzającym innym użytkownikom staje się problematyczne przy małej powierzchni inwestycji. Dlatego architekci wkładają naprawdę wiele pracy, aby zaprojektowany przez nich obiekt był zgodny zarówno z ich estetyką, jak i wymogami BREEAM. 

Autor

Ewelina Ulanicka

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?