Czym jest precertyfikat WELL i jaka jest jego funkcja?

Certyfikat WELL staje się coraz bardziej rozpoznawalny na polskim rynku nieruchomości jako system oceny, który skupiając się na komforcie pracowników, dodaje ogromnej wartości budynkowi. Aby inwestor budynku mógł pochwalić się tą wartością, budynek musi pomyślnie przejść długi proces, rozpoczynający się w fazie koncepcji projektowej, a kończący się po rozpoczęciu użytkowania. Po pomyślnym audycie powykonawczym przyznawany jest certyfikat WELL. Dopiero po jego uzyskaniu inwestor budynku może podać do publicznej wiadomości, że budynek działa zgodnie z wytycznymi tego wymagającego certyfikatu.

Dla właścicieli budynków komercyjnych, zwłaszcza budowanych pod wynajem, taki harmonogram jest dużym ograniczeniem. Szukanie najemców ich powierzchni rozpoczyna się zazwyczaj na długo przed zakończeniem budowy. Jednocześnie dla najemców certyfikat WELL może być czynnikiem przesądzającym decyzję, czy to właśnie ten budynek będzie najlepszym środowiskiem pracy dla osób zatrudnionych w ich firmie.

Twórcy certyfikatu WELL, International WELL Business Institute, wyszli naprzeciw potrzebom inwestorów, proponując im precertyfikację ich budynków.

 

Korzyści precertyfikacji WELL

Precertyfikat WELL to odznaczenie, które budynek może zdobyć już na etapie projektu. Jest przyznawany po pozytywnej weryfikacji dokumentów projektowych i planowanych do wdrożenia procedur funkcjonowania budynku. Dzięki temu niesie ze sobą dwie główne korzyści.

Po pierwsze, precertyfikacja jest dla inwestora potwierdzeniem, że planowane rozwiązania techniczne spełniają intencje kredytów WELL. Jeżeli któryś z elementów projektu nie zostanie zaakceptowany w procesie precertyfikacji zespół projektowy może go zmodyfikować przed złożeniem projektu do finalnej oceny powykonawczej. Dzięki temu możliwa jest kontrola nad postępami prac i upewnienie się, ile punktów WELL projekt ma realną szansę uzyskać.

Precertyfikat niesie ze sobą także wartość marketingową. Po uzyskaniu precertyfikatu inwestor może publicznie informować, że jego budynek jest projektowany i będzie budowany zgodnie z restrykcyjnymi wymogami WELL. Taka deklaracja zachęci potencjalnych najemców do rozważenia budynku jako przyszłej lokalizacji swojego biura.

 

Dlaczego precertyfikat WELL przyciąga najemców?

Dla firmy ulokowanie biura w budynku, który uzyska certyfikat WELL, jest nie tylko odpowiedzialne społecznie i korzystne wizerunkowo, ale również opłacalne ekonomicznie i zdroworozsądkowe. Ponieważ 90% wydatków korporacyjnych wiąże się z wynagrodzeniem i szeroko pojętymi benefitami dla pracowników, zwrot z inwestycji w zdrowie i szczęście pracowników rozciąga się również na oszczędności oraz zyski ze zwiększonej produktywności oraz rzadszych urlopów chorobowych. Precertyfikacja WELL potwierdza, że najemca może spodziewać się osiągnięcia tych korzyści w swoim przyszłym biurze, jeżeli podejmie decyzję o ulokowaniu go w precertyfikowanym budynku.

Autor

stopka-aleksandra

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?