Dlaczego dekarbonizacja sektora budowlanego to istotny krok w kierunku neutralności klimatycznej?

Globalne ocieplenie i podążanie w kierunku neutralności klimatycznej to tematyka, o której słyszał każdy z nas. Zmiany klimatyczne są odczuwalne na całym świecie. Redukcja emisji dwutlenku węgla to priorytetowe zadanie dla m.in. władz miast, firm i organizacji. Unia Europejska wyznacza kolejne dyrektywy i narzędzia, dzięki którym mierzenie postępów i realizacja zamierzonych planów będzie łatwiejsza do weryfikacji.

Jak sektor budowlany wpływa na neutralność klimatyczną?

Statystyki pokazują, że sektor budowlany w Polsce generuje około 38% emisji dwutlenku węgla w całym kraju. Jednocześnie, w przeciągu roku, na świecie powstaje około 6 miliardów m2 nowych kompleksów budynkowych. Co w efekcie daje nam, aż 3,7 miliardów ton CO2 dodatkowo co rok. Bez wątpienia sektor nieruchomości odgrywa niezwykle ważną rolę w drodze ku neutralności klimatycznej. Emisja dwutlenku węgla pochodząca z obiektu, dotyczy całego cyklu życia, czyli uwzględnia procesy na budowie, użytkowanie i ewentualną rozbiórkę.

Sektor budowlany wpływa nie tylko na zmiany klimatyczne, ale także na społeczeństwo, przemysł, produkcję i przede wszystkim środowisko naturalne. Transformacja sektora nieruchomości staje się fundamentalnym krokiem. Należy podkreślić, że skuteczność procesu zależy od zaangażowania wszystkich interesariuszy (począwszy od władz rządowych, po inwestorów, deweloperów, producentów materiałów, projektantów, zarządców budynku itp.).

Co mogą zrobić inwestorzy i deweloperzy?

Deweloperzy chcący dążyć do dekarbonizacji budynków, powinni już na etapie projektowym wykorzystać szereg rozwiązań pozwalających na zerową emisję CO2 netto dla zasilania energetycznego budynku. A także, osiągać cel redukcji podczas użytkowania obiektu. Droga i podjęcie realnych działań w kierunku dekarbonizacji budynków i poprawa efektywności energetycznej to najwyższy poziom zaangażowania, jaki mogą podjąć interesariusze.

Etap projektowy, to także odpowiedni moment na uwzględnienie strategii i polityk ESG, a także wymogów Taksonomii. Dzięki kompleksowemu podejściu, inwestycja będzie dopasowana do najwyższych standardów rynkowych, a jej wartość będzie podwyższona. Przemawia za tym fakt, że inwestorzy coraz częściej proszą o dodatkowe informacje, powiązane z efektywnością energetyczną budynków i czynnikami ESG. To elementy stanowiące coraz istotniejszy wkład w decyzję czy inwestowanie w obiekt jest opłacalne.

Jaką wartość niesie doradztwo JW+A?

Wiedza i rozwiązania technologiczne w zakresie efektywności energetycznej budynków dynamicznie się rozwijają. Dlatego wiele firm na rynku nieruchomości, aby dostosować budynki do aktualnych standardów, zwraca się o pomoc doradzą. Zespół projektowy JW+A już na etapie budowy przekazuje Klientowi, zakres wytycznych, procedur i narzędzi, dzięki którym możliwe jest wdrożenie planu działania dla wszystkich stron zaangażowanych w proces.

Warto zaznaczyć, że budynki na etapie projektu, a także obiekty istniejące mogą otrzymać potwierdzenie neutralności klimatycznej. Aby tego dokonać, należy zbadać i przeanalizować zużycie i ilość wyprodukowanej energii przez obiekt, przez okres wynoszący minimum 1 rok.

Net Zero w niektórych standardach obejmuje neutralność węglową w całym cyklu życia obiektu, wliczając w to działania związane z placem budowy. Dlatego wraz z Klientem określamy, jaki zakres poddajemy analizie. Następnie wyznaczamy strategię w celu spełnienie restrykcji Taksonomii i ESG.

Doradzamy podczas podejmowania każdej decyzji, tak by proponowane rozwiązania były najkorzystniejsze i dopasowane do indywidualnej sytuacji.

Więcej informacji o doradztwie z zakresu Taksonomii UE znajdziesz pod linkiem.

Te pozycje mogą Cię zainteresować!

Na czym polega raportowanie ESG?

Słownik pojęć ESG

Net Zero – neutralność klimatyczna budynków | Jak zacząć?

 

Masz pytania?

Wiktoria_Suwara_kwadrat
Wiktoria Suwara
Business Development Manager                  
e-mail: w.suwara@jw-a.pl                                                      
telefon: +48 512 595 635                                                        

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?