JW+A staje się paperless!

Polska zaliczana jest do państw, w których konsumpcja papieru w firmach jest niezmiernie wysoka i wzrasta na przestrzeni lat. Z przeprowadzonych badań wynika, że przeciętny pracownik drukuje aż 31 stron dziennie. Przedsiębiorcy często borykają się z wątpliwościami dotyczącymi przejścia z papierowych pism na cyfrowe. Jednak czy słusznie?

Drukowanie jednostronne, często niepotrzebne i bez większego przemyślenia oraz małe wykorzystanie papieru z recyklingu to przykłady, nie oszczędnego gospodarowania zasobami. W większych firmach pojawiają się także komplikacje związane z magazynowaniem ogromnej ilości dokumentów, ich sortowaniem i utylizacją. W Polsce rocznie wystawianych jest około 1,5 miliarda faktur. Oznacza to zużycie 120 tysięcy MWh energii elektrycznej, wycinkę 255 tysięcy drzew oraz wykorzystanie około 6,6 miliardów litrów wody (jest to 30 tys. basenów olimpijskich)*.

Raport The State of Global Paper Industry, opracowany przez Environmental Paper Network, jasno określił, że zużycie papieru w ciągu ostatnich 50 lat wzrosło aż czterokrotnie. Firmy toną w stosach papieru, który kiedyś był fragmentem lasu, jest to istotny problem naszych czasów.

Mniej papieru, więcej dobra dla świata

Paperless to środowisko pracy, w którym zużycie papieru jest wyeliminowane lub znacznie ograniczone. Jest to podejście proekologiczne, które może znacznie przyczynić się do zniwelowania wycinki drzew.

Z tego względu JW+A zdecydowało się na przejście z tradycyjnego modelu obiegu dokumentów na elektroniczny. Jest to nasz cel na 2022 rok. Uważamy, że taki krok, nie tylko znacząco usprawni naszą pracę, ale przede wszystkim ochroni środowisko naturalne.

Oprócz korzyści środowiskowych, idea paperless, przyczynia się do poprawy efektywności procesów, redukcji kosztów i czasu.

  • zmniejszenie kosztów – zakup papieru, akcesoria zabezpieczające (plastikowe koszulki, segregatory etc.), koszty wysyłki.
  • oszczędność czasu – czas spędzony przy drukarce, e-dokumentacja jest łatwiejsza w przeglądaniu, wyszukiwaniu i archiwizowaniu.
  • podpisy elektroniczne – prostsze do przeprocesowania, trwają kilka minut, podpis dokumentacji możliwy do wykonania z każdego miejsca na Ziemi.

Lasy są nie tylko piękne, ale również potrzebne. Warto pamiętać, że:

1 drzewo = 8 500 kartek papieru
1 kartka papieru = min 8 lat życia drzewa
17 drzew = 1 tona papieru
w ciągu jednej minuty tracimy średnio 60 ha lasów

* źródło: https://klimada2.ios.gov.pl/oszczedzaj-papier/

Te pozycje mogą Cię zainteresować!

Na czym polega raportowanie ESG?

Słownik pojęć ESG

Net Zero – neutralność klimatyczna budynków | Jak zacząć?

 

Masz pytania?

Wiktoria_Suwara_kwadrat
Wiktoria Suwara
Business Development Manager                  
e-mail: w.suwara@jw-a.pl                                                      
telefon: +48 512 595 635                                                        

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?