Proces zdobycia certyfikatu LEED – jak wygląda?
- Category: EPD, LCA, Taksonomia,

O certyfikacie
LEED jest drugim najchętniej wybieranym systemem certyfikacji wielokryterialnej w Polsce. Został stworzony w Stanach Zjednoczonych w celu zatroszczenia się o dobrobyt psycho-fizyczny człowieka.
Budynki projektowane i istniejące mogą ubiegać się o certyfikację LEED. Aranżacje wnętrz – biurowe i handlowe, całe kompleksy obiektów oraz miasta i dzielnice, także podlegają certyfikacji.
Wdrożenie rozwiązań wpływających na poprawę bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników budynków, przekłada się na aspekty ekonomiczne firmy. Pracownicy przebywający w przestrzeniach, które są dla nich przyjazne, cieszą się większym zadowoleniem i efektywnością. Czego następstwem są lepsze wyniki organizacji. Stąd także certyfikat LEED jest często wybieraną opcją wśród inwestorów.
Jak zdobyć certyfikat LEED?
Kryteria podlegające ocenie
Punkty do oceny są ściśle powiązane ze wszystkimi czynnościami, które mają wpływ na środowisko. Są to aspekty związane z lokalizacją, zużyciem energii, wody, jakością powietrza itp. Pełna gama kryteriów oceny jest następująca:
- Zagospodarowanie terenu
- Transport
- Energia i atmosfera
- Woda
- Materiały i surowce
- Jakość środowisko wewnątrz budynku
- Proces Integracji
- Innowacyjność
Etapy procesu
Proces certyfikacyjny składa się zazwyczaj z trzech etapów, które są niezbędne na drodze do uzyskania certyfikatu LEED.
- Faza: Pre-assessment
Jest to pierwszy i niezbędny krok, w którym zespół doradczy ocenia wytyczne certyfikacji LEED. Do każdego projektu należy podejść indywidualnie i przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania. Wraz z Klientem zostają ustalone dokładne wytyczne, które należy wprowadzić. - Wdrożenie wymagań na etapie projektu – otrzymanie precertyfikatu LEED
W tej fazie zidentyfikowane wytyczne zostają sukcesywnie wdrażane. Następuje ponowna weryfikacja pod kątem zgodności z LEED. Na tym etapie zostają przeprowadzane analizy eksperckie dotyczące efektywności energetycznej. Efektem, może być uzyskanie precertyfikatu LEED. - Wprowadzenie zmian zgodnie z wymogami LEED na etapie budowy – otrzymanie certyfikatu
Doradcy czuwają nad poprawnym i spójnym procesem budowy, zgodnym z wytycznymi LEED. Niezbędna jest ścisła współpraca z wykonawcą i Klientem. Cały proces kończy się zdobyciem certyfikatu LEED.
Te pozycje mogą Cię zainteresować!
Na czym polega raportowanie ESG?
Net Zero – neutralność klimatyczna budynków | Jak zacząć?
Masz pytania?
