Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w budynku?
- Category: EPD, LCA, Taksonomia,

Obecnie jednym z głównych zadań projektantów jest stworzenie wysoko energooszczędnych obiektów, które w dobie kryzysu energetycznego, będą zużywały jak najmniej surowców. Legislacja UE i globalny proces dążenia do dekarbonizacji wymagają od budynków charakteryzowania się niskim zużyciem energii, poświęcanej na centralne ogrzewanie, wentylację czy chłodzenie.
Od czego zależy zużycie energii w budynkach projektowanych?
Pobór energii w budynkach jest złożonym etapem zależnym od wielu czynników. Najprostszy podział można przyjąć na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne takie jak:
- lokalizacja budynku (usytuowanie w danej strefie klimatycznej),
- wysokość obiektu i zacienienie od otaczających budynków,
- ilość szklenia w budynku,
- przeznaczenie budynku,
- wyposażenie oraz urządzenia emitujące ciepło podczas użytkowania,
- zieleni i elementów małej architektury,
- przyjętych rozwiązań projektowych.
Jeśli inwestor współpracuje z zespołem doradczym, już na etapie analizy projektu można zaobserwować to czy dany obiekt będzie energooszczędny. Doradca zewnętrzny powinien zwrócić uwagę na poprawne wykorzystanie lokalnych warunków klimatycznych i urbanistycznych.
Od czego zależy zużycie energii w budynkach istniejących?
Początkowym działaniem w procesie dążenia do redukcji zapotrzebowania na energię jest sporządzenie audytu energetycznego czyli analizy zużycia energii w okresie ostatniego roku. Wyniki analizy sugerują obszary w budynku, które można dalej optymalizować. Wykrycie nieprawidłowości daje pole ku usprawnieniom na takich polach jak:
- Ogrzewanie
- Ciepła woda użytkowa
- Chłód
- Oświetlenie
- Wentylatory
- Urządzenia elektryczne
Jak certyfikacja wielokryterialna może pomóc w redukcji energii obiektów?
Certyfikacja wielokryterialna BREEAM lub LEED obejmuje proces zarządzania budową, jak również całym budynkiem. Kategorie oceny biorą pod lupę efektywność energetyczną budynków, dzięki czemu budynki muszą spełniać określone kryteria.
Celem jest stworzenie energooszczędnych budynków, wykorzystujących ekologiczne materiały, które będą dopasowane do postępujących zmian klimatu.
Certyfikacja stanowi więc solidną podstawę do kontynuacji procesu ograniczania zapotrzebowania energetycznego przez dany budynek, niosąc za sobą szereg dodatkowych korzyści ekonomicznych i społecznych.
Te pozycje mogą Cię zainteresować!
Na czym polega raportowanie ESG?
Net Zero – neutralność klimatyczna budynków | Jak zacząć?
Masz pytania?
