Analizy w procesie certyfikacji i commissioning

JW+A wspiera inwestorów, projektantów i wykonawców w procesie certyfikacji oraz projektowaniu i budowie nowoczesnych, oszczędnych i przyjaznych dla środowiska budynków poprzez szeroki zakres analiz eksperckich obejmujących:

 • modele i charakterystyki energetyczne,
 • analizę możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz passive design,
 • analizy Life Cycle Cost (LCC) i Life Cycle Assessment (LCA),
 • analizy dostępności światła dziennego,
 • analizę zanieczyszczenia światłem sztucznym – Light Pollution Reduction (LPR),
 • analizy komfortu termicznego i możliwości adaptacji budynku do zmian klimatycznych,
 • analizy potencjału zastosowania wentylacji naturalnej.

Model energetyczny – Wyliczenie rocznego zużycia oraz kosztów energii zgodnie z wymogami Energy and Atmosphere – Minimum Energy Performance oraz Optimize Energy performance.

Daylight – Analiza dostępności światła dziennego w ujęciu całorocznym lub w wybranych okresach zgodnie wymogami Envrionmental Quality – Daylight.

Life Cycle Assessment – Ocena wpływu jaki dany budynek wywiera na środowisko w całym cyklu życia zgodnie z wymogami  Materials and Resources – Building Life Cycle Imapct Reduction.

Light Pollution Reduction – Analiza oświetlenia zewnętrznego i jego wpływu na otoczenie zgodnie z wymogami Sustainable Sites – Light Pollution Reduction.

Model energetyczny – Wyliczenie rocznego zużycia energii końcowej oraz pierwotnej zgodnie z wymogami kredytu Ene 01 Reduction of energy use and carbon.

Daylight – Analiza dostępności światła dziennego w budynku zgodnie wymogami kredytu Hea 01 Visual Comfort.

Life Cycle Assessment – Ocena wpływu jaki dany budynek wywiera na środowisko w całym cyklu życia zgodnie z wymogami Mat 01 Life Cycle Impacts

Life Cycle Cost – Obliczenie kosztów cyklu życia budynku życia zgodnie z wymogami Man 02 Life cycle cost and service life planning.

Light Pollution Reduction – Analiza oświetlenia zewnętrznego i jego wpływu na otoczenie zgodnie z wymogami Pol 04 Reduction of night time light pollution.

Thermal Comfort – Symulacja cieplna budynku i określenie komfortu termicznego wewnątrz pomieszczeń zgodnie z wymogami Hea 04 Thermal Comfort.

Passive Design – Ocena możliwości zastosowania rozwiązań pasywnych w budynku i zredukowania zapotrzebowania na energię nieodnawialną zgodnie z wymaganiami Ene 04 Low carbon design.

Daylight – Analiza dostępności światła dziennego w ujęciu całorocznym lub w wybranych okresach zgodnie wymogami punktu 62: Daylight modeling.

Analiza wpływu rozwiązań projektowych na zużycie energii w budynku, analizy optymalizacji projektowych

Commissioning

Specjaliści JW+A wykonują specjalistyczne usługi commissioning zarówno w procesach certyfikacji LEED for Building Design and Construction oraz BREEAM International New Construction, jak również jako niezależna weryfikacja i wsparcie dla projektowania i wykonawstwa systemów odpowiedzialnych za zużycie energii w budynku.

Proces commissioning to niezależny nadzór i wsparcie w projektowaniu, wykonawstwie, uruchomieniu, przekazaniu do użytkowania oraz we wczesnym etapie funkcjonowania systemów odpowiedzialnych za zużycie energii w nowo projektowanych wnętrzach oraz obiektach kubaturowych.

Commissioning przeznaczony jest dla budynków starających się o uzyskanie certyfikatu LEED lub BREEAM, ale też dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o prawidłowe wykonanie oraz płynne uruchomienie i funkcjonowanie systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oświetlenie i ciepłej wody użytkowej oraz BMS.

Certyfikacja LEED wymaga realizacji procesu Commissioning w ramach następujących wymogów:

BD+C (dla obiektów nowych) w wersji v3 (2009):

 • EAp1 – Fundamental Commissioning of Building Energy Systems, (obowiązkowo do uzyskania certyfikatu)
 • EAc3 – Enhanced Commissioning.

BD+C (dal obiektów nowych) oraz LEED ID+C  (dla wnętrz komercyjnych) w wersji v4:

 • EAp1 – Fundamental Commissioning and Verification, (obowiązkowo do uzyskania certyfikatu)
 • EA c1 – Enhanced Commissioning.

W obecnie obowiązującym systemie LEED v4 zrealizowanie procesu Commissioning zgodnie z określonymi wymogami pozawala na uzyskanie do 6 punktów (ze 110 możliwych).

Commissioning w certyfikacji BREEAM jest realizowany jako jedno z kryteriów oceny w kategorii Management (Zarządzanie). W obecnie obowiązującej wersji BREEAM jest on realizowany w ramach kryteriów określonych w Man 04 Commissioning and Handover.

Specjaliści JW+A realizują kompleksowy proces commissioning rozpoczynając już na etapie wykonania projektu, poprzez budowę, aż po uruchomienia i oddanie do użytkowania systemów objętych procesem. 

Chcesz się z nami skontaktować?