
Analizy w procesie certyfikacji i commissioning
JW+A wspiera inwestorów, projektantów i wykonawców w procesie certyfikacji oraz projektowaniu i budowie nowoczesnych, oszczędnych i przyjaznych dla środowiska budynków poprzez szeroki zakres analiz eksperckich obejmujących:
- modele i charakterystyki energetyczne,
- analizę możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz passive design,
- analizy Life Cycle Cost (LCC) i Life Cycle Assessment (LCA),
- analizy dostępności światła dziennego,
- analizę zanieczyszczenia światłem sztucznym – Light Pollution Reduction (LPR),
- analizy komfortu termicznego i możliwości adaptacji budynku do zmian klimatycznych,
- analizy potencjału zastosowania wentylacji naturalnej.
Model energetyczny – Wyliczenie rocznego zużycia oraz kosztów energii zgodnie z wymogami Energy and Atmosphere – Minimum Energy Performance oraz Optimize Energy performance.
Daylight – Analiza dostępności światła dziennego w ujęciu całorocznym lub w wybranych okresach zgodnie wymogami Envrionmental Quality – Daylight.
Life Cycle Assessment – Ocena wpływu jaki dany budynek wywiera na środowisko w całym cyklu życia zgodnie z wymogami Materials and Resources – Building Life Cycle Imapct Reduction.
Light Pollution Reduction – Analiza oświetlenia zewnętrznego i jego wpływu na otoczenie zgodnie z wymogami Sustainable Sites – Light Pollution Reduction.
Model energetyczny – Wyliczenie rocznego zużycia energii końcowej oraz pierwotnej zgodnie z wymogami kredytu Ene 01 Reduction of energy use and carbon.
Daylight – Analiza dostępności światła dziennego w budynku zgodnie wymogami kredytu Hea 01 Visual Comfort.
Life Cycle Assessment – Ocena wpływu jaki dany budynek wywiera na środowisko w całym cyklu życia zgodnie z wymogami Mat 01 Life Cycle Impacts
Life Cycle Cost – Obliczenie kosztów cyklu życia budynku życia zgodnie z wymogami Man 02 Life cycle cost and service life planning.
Light Pollution Reduction – Analiza oświetlenia zewnętrznego i jego wpływu na otoczenie zgodnie z wymogami Pol 04 Reduction of night time light pollution.
Thermal Comfort – Symulacja cieplna budynku i określenie komfortu termicznego wewnątrz pomieszczeń zgodnie z wymogami Hea 04 Thermal Comfort.
Passive Design – Ocena możliwości zastosowania rozwiązań pasywnych w budynku i zredukowania zapotrzebowania na energię nieodnawialną zgodnie z wymaganiami Ene 04 Low carbon design.
Daylight – Analiza dostępności światła dziennego w ujęciu całorocznym lub w wybranych okresach zgodnie wymogami punktu 62: Daylight modeling.
Analiza wpływu rozwiązań projektowych na zużycie energii w budynku, analizy optymalizacji projektowych
Commissioning
Specjaliści JW+A wykonują specjalistyczne usługi commissioning zarówno w procesach certyfikacji LEED for Building Design and Construction oraz BREEAM International New Construction, jak również jako niezależna weryfikacja i wsparcie dla projektowania i wykonawstwa systemów odpowiedzialnych za zużycie energii w budynku.
Proces commissioning to niezależny nadzór i wsparcie w projektowaniu, wykonawstwie, uruchomieniu, przekazaniu do użytkowania oraz we wczesnym etapie funkcjonowania systemów odpowiedzialnych za zużycie energii w nowo projektowanych wnętrzach oraz obiektach kubaturowych.
Commissioning przeznaczony jest dla budynków starających się o uzyskanie certyfikatu LEED lub BREEAM, ale też dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o prawidłowe wykonanie oraz płynne uruchomienie i funkcjonowanie systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oświetlenie i ciepłej wody użytkowej oraz BMS.
Certyfikacja LEED wymaga realizacji procesu Commissioning w ramach następujących wymogów:
BD+C (dla obiektów nowych) w wersji v3 (2009):
- EAp1 – Fundamental Commissioning of Building Energy Systems, (obowiązkowo do uzyskania certyfikatu)
- EAc3 – Enhanced Commissioning.
BD+C (dal obiektów nowych) oraz LEED ID+C (dla wnętrz komercyjnych) w wersji v4:
- EAp1 – Fundamental Commissioning and Verification, (obowiązkowo do uzyskania certyfikatu)
- EA c1 – Enhanced Commissioning.
W obecnie obowiązującym systemie LEED v4 zrealizowanie procesu Commissioning zgodnie z określonymi wymogami pozawala na uzyskanie do 6 punktów (ze 110 możliwych).
Commissioning w certyfikacji BREEAM jest realizowany jako jedno z kryteriów oceny w kategorii Management (Zarządzanie). W obecnie obowiązującej wersji BREEAM jest on realizowany w ramach kryteriów określonych w Man 04 Commissioning and Handover.
Specjaliści JW+A realizują kompleksowy proces commissioning rozpoczynając już na etapie wykonania projektu, poprzez budowę, aż po uruchomienia i oddanie do użytkowania systemów objętych procesem.