Commissioning

Commissioning

Specjaliści JW+A wykonują specjalistyczne usługi commissioning zarówno w procesach certyfikacji LEED for Building Design and Construction oraz BREEAM International New Construction, jak również jako niezależna weryfikacja i wsparcie dla projektowania i wykonawstwa systemów odpowiedzialnych za zużycie energii w budynku.

Na czym polega proces commissioning i dla kogo jest przeznaczony?

Proces commissioning to niezależny nadzór i wsparcie w projektowaniu, wykonawstwie, uruchomieniu, przekazaniu do użytkowania oraz we wczesnym etapie funkcjonowania systemów odpowiedzialnych za zużycie energii w nowo projektowanych wnętrzach oraz obiektach kubaturowych.

Commissioning przeznaczony jest dla budynków starających się o uzyskanie certyfikatu LEED lub BREEAM, ale też dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o prawidłowe wykonanie oraz płynne uruchomienie i funkcjonowanie systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oświetlenie i ciepłej wody użytkowej oraz BMS.

Commissioning w certyfikacji LEED

Certyfikacja LEED wymaga realizacji procesu Commissioning w ramach następujących wymogów:

BD+C (dla obiektów nowych) w wersji v3 (2009):

  • EAp1 – Fundamental Commissioning of Building Energy Systems, (obowiązkowo do uzyskania certyfikatu)
  • EAc3 – Enhanced Commissioning.

BD+C (dal obiektów nowych) oraz LEED ID+C  (dla wnętrz komercyjnych) w wersji v4:

  • EAp1 – Fundamental Commissioning and Verification, (obowiązkowo do uzyskania certyfikatu)
  • EA c1 – Enhanced Commissioning.

W obecnie obowiązującym systemie LEED v4 zrealizowanie procesu Commissioning zgodnie z określonymi wymogami pozawala na uzyskanie do 6 punktów (ze 110 możliwych).

Commissioning w certyfikacji BREEAM

Commissioning w certyfikacji BREEAM jest realizowany jako jedno z kryteriów oceny w kategorii Management (Zarządzanie). W obecnie obowiązującej wersji BREEAM jest on realizowany w ramach kryteriów określonych w Man 04 Commissioning and Handover.

Współpraca ze specjalistą commissioning

Specjaliści JW+A realizują kompleksowy proces commissioning rozpoczynając już na etapie wykonania projektu, poprzez budowę, aż po uruchomienia i oddanie do użytkowania systemów objętych procesem.  

Jak możemy ci pomóc?

Skontaktuj się z nami w biurze JW+A lub złóż zapytanie przez formularz na stronie.

Jerzy jest projektantem z zakresu zrównoważonego rozwoju i projektowania z ponad 8-letnim doświadczeniem jako konsultant ds. Architektury i zrównoważonego rozwoju.

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
CEO | JW+A

Chcesz się z nami skontaktować?