Taksonomia UE

Taksonomia UE - co to takiego?

Taksonomia UE to zwyczajowa nazwa unijnej regulacji, która wspiera firmy w zrównoważonych działaniach na rzecz środowiska i klimatu (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 2019/2088).
Rozporządzenie Taksonomia UE wprowadza obowiązek ujawniania informacji dotyczących tego, w jaki sposób i w jakim stopniu prowadzona działalność kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo. Zgodnie z art. 3 Rozporządzenia zrównoważona środowiskowo działalność to taka, która wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego ze wskazanych w Rozporządzeniu celów środowiskowych, nie wyrządza znaczącej szkody pozostałym celom środowiskowym, spełnia minimalne gwarancje m.in. z zakresu praw człowieka oraz jest zgodna z kryteriami technicznymi kwalifikacji.

Szukasz zielonych rozwiązań dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Jakie korzyści daje Taksonomia?

Inwestor, dzięki weryfikacji zgodności z Taksonomią UE, jest w stanie sprawdzić, jaki procent jego aktywów można sklasyfikować jako zrównoważone i „zielone” oraz które z obszarów jego działalności należy zmodernizować tak, aby były uznawane za zrównoważone.
Korzyści dla firm
Dzięki wykazaniu zgodności z Taksonomią UE, firma może potwierdzić, że prowadzone przez nią działania mogą być sklasyfikowane jako zrównoważone, obejmujące takie aspekty jak np. łagodzenie zmian klimatycznych, wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zapobieganie emisji zanieczyszczeń. Ponadto zwiększy swoją szansę na pozyskanie finansowania z funduszy z zakresu rozwoju zielonych inwestycji.
W nadchodzących latach taksonomia będzie jedną z podstawowych wykładni pozwalających na potwierdzenie, że poszczególne działania firm są zrównoważone. Metodologia weryfikacji tych danych zostanie ustandaryzowana dla całych sektorów gospodarki, dzięki czemu będzie można w sposób rzeczywisty i mierzalny porównać się z innymi firmami.
Korzyści dla inwestorów
Nowe przepisy zapewniają jasny system klasyfikacji dla inwestycji i tym samym lepsze zrozumienie ryzyka oraz możliwości dotyczących portfela inwestycyjnego. Ponadto inwestorzy unikają ryzyka utraty reputacji związanego z działaniami niezgodnymi z celami środowiskowymi.
Korzyści dla społeczeństwa
Taksonomia UE wspiera sprawiedliwą transformację gospodarki poprzez przekierowanie kapitału na działania, które przeciwdziałają zmianom klimatu. Dzięki Rozporządzeniu wszystkie podmioty gospodarcze mówią wspólnym językiem.

Jak możemy Ci pomóc w uzyskaniu zgodności z Taksonomią UE?

Eksperci JWA mają duże doświadczenie w zakresie Taksonomii UE. Wesprzemy Cię na każdym etapie procesu wdrażania wymagań Rozporządzenia. Wykonamy wstępną ocenę zgodności z taksonomią. Wskażemy obszary, które mogą mieć tu negatywny wpływ, a także zarekomendujemy działania, dzięki którym obiekt wykaże zgodność z przepisami.
Możesz liczyć na nasze doradztwo dotyczące zarówno istniejących, jak i nowo projektowanych budynków.

Przeprowadzimy Cię
przez cały proces

1.

Wprowadzimy Cię w temat unijnej taksonomii i przedstawimy listę niezbędnej dokumentacji.

2.

Dokładnie zweryfikujemy dokumentację.

3.

Przeprowadzimy wstępną ocenę zgodności danych z Taksonomią UE.

4.

Omówimy z Tobą oceny zgodności.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.