Strefa wiedzy JWA

10.05.2024

Certyfikaty BREEAM, LEED, DGNB — czym się różnią?

W tym artykule zapoznasz się z najważniejszymi informacjami na temat certyfikatu BREEAM, certyfikatu LEED oraz DGNB. Poznasz także różnice między tymi dokumentami. Pamiętaj o tym, że oferta JWA obejmuje kompleksowe wsparcie dla inwestorów, wykonawców generalnych oraz deweloperów z zakresu uzyskania certyfikacji.

Czym jest certyfikat BREEAM?

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie systemów oceny i certyfikacji budynków pod kątem zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko. Stanowi międzynarodowy standard oceny ekologicznej, który wspiera firmy z sektora nieruchomości w osiąganiu celów związanych ze strategiami ESG (Environmental, Social, Governance), koncentrując się na szerokim spektrum aspektów ekologicznych, społecznych oraz zarządczych.
BREEAM ocenia budynki w oparciu o różnorodne kryteria, w tym zarządzanie budynkiem, zdrowie i dobrostan użytkowników, energię, transport, wodę, materiały, odpady, ekologiczność terenu oraz zanieczyszczenia. Dzięki temu system zapewnia kompleksową analizę i weryfikację zrównoważonego charakteru budynków, niezależnie od ich typu czy funkcji. Od nowo powstających obiektów, przez istniejące budynki, po renowacje, urbanistykę i infrastrukturę, BREEAM umożliwia certyfikację szerokiego zakresu projektów nieruchomościowych. Oprócz certyfikatu BREEAM warto pamiętać także o certyfikacji LEED. Jeżeli interesuje Cię certyfikacja BREEAM, koniecznie zaufaj naszym specjalistom.

Czym jest certyfikat LEED?

Certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to prestiżowy międzynarodowy standard w dziedzinie zrównoważonego budownictwa, opracowany przez amerykański Green Building Council (USGBC). Jego głównym celem jest promowanie praktyk zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia budynku — od projektowania, przez budowę, aż po eksploatację. Certyfikacja LEED jest dowodem na to, że budynek jest wydajny energetycznie, ekologiczny, zdrowy dla użytkowników i ma minimalny wpływ na środowisko naturalne.
Kluczowe obszary oceny w systemie LEED obejmują zintegrowany proces projektowy, energię i środowisko, efektywną gospodarkę wodną, zarządzanie materiałami i zasobami naturalnymi, jakość środowiska wewnętrznego, lokalizację i transport, zrównoważenie terenu oraz innowacje i priorytety regionalne. Budynki oceniane są punktowo, a ich wynik decyduje o przyznaniu jednego z poziomów certyfikacji: Certified, Silver, Gold lub Platinum.
System LEED jest stosowany globalnie i obejmuje różne typy obiektów, w tym budynki mieszkalne, komercyjne, użyteczności publicznej i przemysłowe. Dostępne są różne ścieżki certyfikacji w zależności od charakteru projektu, w tym LEED New Construction dla nowych budynków, LEED Core and Shell dla konstrukcji budynków komercyjnych przed wykończeniem, LEED Commercial Interiors dla projektów wnętrz komercyjnych, LEED Operation and Maintenance dla istniejących budynków oraz inne specjalistyczne kategorie. Jeżeli interesuje Cię certyfikacja LEED, sprawdź naszą ofertę. Warto wspomnieć także o certyfikacie DGNB.

Czym jest certyfikat DGNB?

Certyfikat DGNB, opracowany przez Niemiecką Radę Budownictwa Zrównoważonego (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen), jest międzynarodowym systemem oceny zrównoważonego budownictwa, który zyskał popularność przede wszystkim w Niemczech, ale coraz częściej jest stosowany również w innych krajach Europy. System ten skupia się na trzech głównych filarach zrównoważonego rozwoju: ekologicznym, ekonomicznym oraz społecznym, biorąc pod uwagę cały cykl życia budynku – od projektowania, przez budowę, aż po eksploatację.
Certyfikacja DGNB potwierdza, że budynek został zaprojektowany i wybudowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju, minimalizując jego wpływ na środowisko, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa dla użytkowników. Obejmuje szeroki zakres aspektów, w tym efektywność energetyczną, gospodarowanie wodą, jakość środowiska wewnętrznego, materiały budowlane oraz integrację z lokalną społecznością i środowiskiem.
Korzyści z uzyskania certyfikatu DGNB są wielorakie. Wpływa on pozytywnie na wartość rynkową nieruchomości, zwiększa dochody z wynajmu certyfikowanych powierzchni i oferuje użytkownikom budynku udogodnienia związane z wyższą jakością życia. Ponadto, budynki z certyfikatem DGNB charakteryzują się niższymi kosztami eksploatacji dzięki zastosowaniu nowoczesnych i efektywnych rozwiązań technologicznych. Certyfikacja DGNB ze wsparciem naszych specjalistów jest znacznie prostsza do uzyskania.

Różnice między tymi certyfikatami

Jakie są zatem różnice między certyfikatem DGNB, certyfikatem LEED oraz BREEAM? Certyfikaty BREEAM, LEED i DGNB reprezentują trzy dominujące na globalnym rynku systemy oceny zrównoważonego budownictwa, jednak każdy z nich charakteryzuje się specyficznymi kryteriami i podejściem.

Wszystkie trzy systemy dzielą wspólny cel: promowanie zrównoważonego rozwoju i minimalizacja negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne oraz poprawa jakości życia ich użytkowników.

BREEAM, LEED, DGNB - który certyfikat wybrać?

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest systemem oceny, który koncentruje się na szerokim zakresie aspektów zrównoważonego rozwoju, w tym zarządzania budynkiem, zdrowia i dobrostanu użytkowników, efektywności energetycznej, transportu, zużycia wody, materiałów, odpadów, ekologiczności terenu i zanieczyszczenia. BREEAM zachęca do podejmowania działań na rzecz minimalizacji wpływu budynków na środowisko przez cały ich cykl życia.
LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), opracowany przez US Green Building Council, skupia się na promowaniu praktyk zrównoważonego rozwoju, które zwiększają efektywność energetyczną, poprawiają jakość środowiska wewnętrznego i redukują ogólny wpływ na środowisko. LEED ocenia budynki w kategoriach takich jak oszczędność wody, energia i atmosfera, materiały i zasoby, a także innowacje w projektowaniu.
DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen), czyli Niemiecka Rada Budownictwa Zrównoważonego, koncentruje się na trzech głównych filarach zrównoważonego rozwoju: ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. System DGNB bierze pod uwagę cały cykl życia budynku, promując takie podejście, które minimalizuje wpływ na środowisko, zapewnia wysoką jakość życia użytkownikom i jest ekonomicznie opłacalne.
Różnice między tymi systemami wynikają przede wszystkim z ich geograficznego i kulturowego pochodzenia, co wpływa na szczególny nacisk na pewne aspekty zrównoważonego budownictwa. Jednak wszystkie trzy systemy dzielą wspólny cel: promowanie zrównoważonego rozwoju i minimalizacja negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne oraz poprawa jakości życia ich użytkowników. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się ze specjalistami z JWA.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.