Strefa wiedzy JWA

16.03.2024

Czym jest apteczka środowiskowa?

Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta z każdym dniem. Kryzys energetyczny czy postępujące zmiany klimatyczne poniekąd wymuszają od nas podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Czym jest apteczka środowiskowa? Dlaczego powinna być w wyposażeniu każdego zakładu pracy? Do czego służy?

Co to jest apteczka środowiskowa?

Apteczka środowiskowa inaczej nazywana apteczką ekologiczną bądź zestawem ekologicznym to podręczny zestaw służący do natychmiastowego zabezpieczenia niebezpiecznego wycieku bez względu na rodzaj cieczy.
Takie zestawy zawierają atestowane elementy, które mają za zadanie usunąć awarię bez pozostawiania skutków ubocznych.

Kto powinien skorzystać z apteczki środowiskowej?

Apteczki środowiskowe mają szerokie zastosowanie. Są dedykowane dla służb drogowych, Pomocy drogowej, Pogotowia energetycznego, czy Miejskich służb oczyszczania. Są także polecane każdemu zakładowi pracy wyposażonego w urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu lub skażeniu, w stopniu szkodliwym dla zdrowia ludzkiego. Jest to zgodne z rozporządzeniem z dnia 26 września 1997r (Dz. U. Nr 129 poz. 844) Dział II § 11.

Jak działają zestawy ekologiczne?

Apteczka środowiskowa ma za zadanie działać szybko i skutecznie. Usuwanie substancji niebezpiecznych, dzięki atestowanym produktom, odbywa się w całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy sposób dla człowieka i środowiska. Istnieje możliwość doboru apteczki środowiskowej zgodnie z jej przechowywaniem w szafach, pojemnikach, skrzyniach, torbach.
Dlaczego apteczki ekologiczne są niezbędne?
Nagłe zdarzenia czy awarie w postaci nagłego wycieku substancji są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia bądź życia ludzkiego. Zestawy ekologiczne pierwszej pomocy są narzędziem pozwalającym na skuteczne zniwelowanie zagrożenia już po kilku minutach od nastąpienia. Mogą skutecznie zabezpieczyć bądź zlikwidować powstały wyciek i zminimalizować poziom zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Apteczka środowiskowa inaczej nazywana apteczką ekologiczną bądź zestawem ekologicznym to podręczny zestaw służący do natychmiastowego zabezpieczenia niebezpiecznego wycieku bez względu na rodzaj cieczy.

Co zawiera zestaw?

W zestawie apteczki ekologicznej zazwyczaj można znaleźć maty sorpcyjne, poduszki sorpcyjne, rękawice ochronne, worki na odpady, podstawowe sorbenty, środki ochronne oraz środki uszczelniające, a równocześnie dysponuje wielką zdolnością sorpcyjną, a także środki ochrony bezpośredniej niezbędne przy likwidacji awarii.
Podsumowując, aby dochować procedur bezpieczeństwa w zakładach pracy, niezbędnym jest zaopatrzenie się w zestawy ekologiczne, dzięki którym można szybko i skuteczne zniwelowanie zagrożenia w postaci niebezpiecznych wycieków substancji trujących.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR