Strefa wiedzy JWA

18.06.2024

Dyrektywa CSRD, a rozporządzenie SFDR — jakie są różnice, a jakie są części wspólne?

W tym artykule przedstawimy Ci, czym jest dyrektywa CSRD, a także rozporządzenie SFDR. Przekonasz się także, jakie są elementy wspólne obu dokumentów oraz jakie występują między nimi różnice. Dzięki temu zyskasz elementarną wiedzę dotyczącą tych bardzo istotnych, unijnych regulacji. Zdecydowanie warto znać sens aktów prawnych, o których mowa.

Czym są dyrektywa CSRD oraz rozporządzenie SFDR

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i rozporządzenie SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) stanowią kluczowe elementy europejskiego prawodawstwa, mające na celu wzmocnienie zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej wśród firm i instytucji finansowych. Obydwa akty prawne wprowadzają zaawansowane wymogi dotyczące raportowania działań w zakresie środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego, znanych jako ESG.

Dyrektywa CSRD i rozporządzenie SFDR — elementy wspólne dla ESG

CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) wspólnie dążą do zwiększenia przejrzystości i odpowiedzialności korporacyjnej w zakresie środowiskowym, społecznym i zarządzania (ESG). Obie regulacje skupiają się na promowaniu zrównoważonego rozwoju poprzez wymaganie od firm i instytucji finansowych ujawniania szczegółowych informacji związanych z ESG. CSRD koncentruje się na raportowaniu przez przedsiębiorstwa ich wpływu na środowisko i społeczeństwo, podczas gdy SFDR skupia się na przejrzystości produktów finansowych pod kątem zrównoważoności i wpływu na ESG. Oba akty prawne uzupełniają się, tworząc spójny system informacji ESG, który umożliwia inwestorom dokonywanie bardziej świadomych wyborów inwestycyjnych. Możemy udzielić Ci fachowego wsparcia, jeśli chodzi o raportowanie SFDR i CSRD.

Rozporządzenie SFDR a dyrektywa CSRD — różnice

Warto znać różnice między dyrektywą CSRD oraz rozporządzeniem SFDR. Mimo wspólnego celu CSRD i SFDR różnią się pod względem zakresu i grup docelowych. CSRD dotyczy głównie przedsiębiorstw, nakładając na nie obowiązek ujawniania informacji na temat ich operacji, wpływu na środowisko i działalności społecznej. Ma to na celu zapewnienie, że przedsiębiorstwa prowadzą działalność w sposób zrównoważony i są za to odpowiedzialne. SFDR, z kolei, koncentruje się na sektorze finansowym, wymagając od instytucji finansowych i produktów finansowych ujawniania informacji na temat ich zrównoważonych charakterystyk i wpływu na czynniki ESG. Dzięki SFDR inwestorzy mają dostęp do informacji umożliwiających ocenę zrównoważoności i potencjalnego wpływu swoich inwestycji. W rezultacie, chociaż CSRD i SFDR są ze sobą powiązane i wzajemnie się wspierają, kierują się one do różnych podmiotów i obejmują różne aspekty sprawozdawczości ESG. Jako JWA możemy udzielić Ci wsparcia zarówno w zakresie CSRD, jak i SFDR.

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i rozporządzenie SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) stanowią kluczowe elementy europejskiego prawodawstwa, mające na celu wzmocnienie zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej wśród firm i instytucji finansowych

Podsumowanie na temat CSRD oraz SFDR

Dyrektywa CSRD i rozporządzenie SFDR stanowią dwie komplementarne części europejskiego ustawodawstwa, które mają na celu zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności korporacyjnej w obszarze zrównoważonego rozwoju. Obie regulacje promują ideę zrównoważonych praktyk biznesowych i inwestycyjnych poprzez zaawansowane wymogi dotyczące raportowania ESG, jednak kierują się one do różnych odbiorców i pokrywają różne aspekty działalności.
CSRD skupia się na szerokim raportowaniu przez przedsiębiorstwa ich wpływu na środowisko i społeczeństwo, mając na celu zachęcenie do prowadzenia bardziej zrównoważonej działalności. SFDR z kolei, koncentruje się na sektorze finansowym, zapewniając inwestorom dostęp do kluczowych informacji o zrównoważonych charakterystykach produktów finansowych. Wspólnie, CSRD i SFDR budują solidne fundamenty dla przyszłości zrównoważonego finansowania w Unii Europejskiej, wspierając inwestorów w dokonywaniu bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych. Sprawdź także, na czym polega ocena strategii ESG.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR