Strefa wiedzy JWA

24.01.2024

Autor: Dominika Bryła

Net Zero Team Leader

W firmie JWA jest liderką zespołu Net Zero. Wspiera Klientów w zakresie optymalizacji energetycznych i zmniejszenia śladu węglowego nieruchomości istniejących i nowoprojektowanych. Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze budownictwa zrównoważonego.

Jak rozpocząć proces neutralności klimatycznej dla budynków?

Net zero oznacza stan, w którym emisje gazów cieplarnianych emitowane przez ludzkość są równoważone przez ich usuwanie z atmosfery lub inne działania redukcyjne, dążąc do neutralności klimatycznej. Jest to kluczowy cel w walce ze zmianami klimatycznymi, wymagający skoordynowanych wysiłków na skalę globalną. Jak osiągnąć stan Net Zero?
Działania niezbędne do rozpoczęcia procesu Net Zero można podzielić na podstawowe etapy.
Zrozumienie i zmierzenie swojego śladu węglowego
Pierwszym krokiem powinno być opracowanie podstawowej mapy emisji CO2 zarówno w działalności operacyjnej, jak i w łańcuchu dostaw oraz dokładnie zmierzenie ilości wydzielanego dwutlenku węgla. Jeśli dane przedsiębiorstwo nie posiada specjalistycznej wiedzy na temat śladu węglowego, rozsądnym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej przy tworzeniu pierwszego modelu.
Zarówno budynki projektowane i istniejące mogą otrzymać potwierdzenie neutralności węglowej. Aby to osiągnąć z pomocą naszych specjalistów, proces ten dzieli się na kilka etapów.

Dla budynku na etapie projektu i budowy:

Wstępna ocena projektu – na początku zostaje wykonana analiza danych technicznych budynku, w celu wypracowania konkretnych wytycznych, prowadzących do poprawy efektywności energetycznej oraz redukcji kosztów. Symulacje i analizy – w tej fazie zespół doradczy wykorzystuje oprogramowanie symulacyjne, które pozwala przewidzieć np. ile energii zużyje badany obiekt w przyszłości. Dalsza analiza budynku pozwala ocenić zasadność i wpływ poszczególnych zmian na wzrost efektywności energetycznej budynku.
Potwierdzenie możliwości uzyskania neutralności węglowej budynku – po upływie roku danych zużycia energii w budynku zostają ponownie zebrane. Na ich podstawie przygotowywany jest raport bilansu energetycznego obiektu. Nadmiarowe wartości CO2 równoważy się poprzez nabycie zielonych certyfikatów lub tzw. Carbon Offsetów. Końcowym etapem jest wykonanie audytu sprawdzającego funkcjonowanie obiektu i porównanie wyników do założeń symulacyjnych. Wydawane są także rekomendacje odnośnie funkcjonowania obiektu.

Dla istniejącego budynku:

Wstępna ocena projektu – w tej fazie zostaje przeprowadzona wstępna analiza energetyczna budynku, aby móc zdefiniować wskaźniki efektywności energetycznej. Pozwala to na dokładną weryfikację zużycia energii i wskazuje elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Audyt energetyczny – kolejnym etapem jest audyt energetyczny. Najistotniejszym elementem audytu jest wizja lokalna budynku podczas, którego przeprowadzana jest szczegółowa rozmowa z obsługą techniczną oraz zarządcą obiektu oraz sprawdzone zostają systemy budynkowe, urządzenia i sposób ich funkcjonowania. Wsparcie w procesie decyzyjnym – końcowym etapem jest wsparcie Klienta podczas podejmowania decyzji, które z rekomendowanych zaleceń niosą dla niego największe korzyści.

Rozpoczęcie podróży w kierunku zerowej emisji CO2 netto jest najlepszym sposobem, aby pomóc uczynić ten świat lepszym miejscem.

Jak raportować Net Zero?

Czym są przedsiębiorstwa
o zerowej emisji dwutlenku węgla netto?

Podsumowanie

Działania na rzecz zerowej emisji dwutlenku węgla netto nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale również mogą przynieść korzyści finansowe i zwiększyć wartość rynkową organizacji. Jednak aby osiągnąć te cele, konieczne jest zaangażowanie wszystkich interesariuszy, włącznie z władzami rządowymi, deweloperami, inwestorami, właścicielami budynków, projektantami, architektami, wykonawcami oraz producentami materiałów budowlanych.
Firma z zerową emisją dwutlenku węgla netto to organizacja, która osiąga równowagę pomiędzy emisjami powstającymi w wyniku jej działalności a tymi, które usuwa z atmosfery. Przedsiębiorstwo osiąga stan Net Zero, najpierw poprzez zredukowanie do minimum swoich źródeł emisji CO2, a następnie równoważy pozostałą emisję poprzez offsety (kompensacja emisji).
Organizacje często zniechęca brak konkretnych standardów dotyczących Net Zero, jednak nie warto czekać, zważając na ryzyka i regulacje prawne, których ignorowanie może przynieść negatywne konsekwencje. Odpowiedzialność za kryzys klimatyczny spoczywa na nas wszystkich, dlatego warto rozpocząć działania w kierunku zerowej emisji CO2 netto już teraz. Wdrażając innowacje, raportując postępy i podejmując konkretne działania, możemy przyczynić się do redukcji wpływu budynków na zmiany klimatu i osiągnięcia celów związanych z zerową emisją dwutlenku węgla netto. To niezwykłe wyzwanie, ale musimy je podjąć, aby ocalić naszą planetę i zapewnić lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR