Strefa wiedzy JWA

29.08.2024

Nowoczesne technologie izolacyjne w zrównoważonym budownictwie

Budownictwo zrównoważone, które określa się także mianem budownictwa ekologicznego oraz budownictwa przyjaznego dla środowiska to między innymi ekologiczne materiały budowlane. Ich właściwy dobór w procesie projektowania budynku jest bardzo ważny. Warto zapoznać się z istotnymi informacjami dotyczącymi tego, czym są innowacyjne materiały izolacyjne i jaka jest ich charakterystyka.

Wprowadzenie do technologii izolacyjnych

Ostatnie dekady to rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, która znacząco wpłynęła na sektor budownictwa. Jednym z kluczowych aspektów, który uległ ewolucji, jest izolacja budynków. To bowiem jeden z najbardziej istotnych elementów, decydujących o efektywności energetycznej obiektów, a także o komforcie użytkowania i wpływie na środowisko naturalne.
Od dziesięcioleci styropian był jednym z tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są jego parametry termoizolacyjne, a także dostępność i stosunkowo niski koszt. W miarę rozwoju nowych technologii w budownictwie pojawiły się jednak nowocześniejsze izolacje. Jednym z przykładów jest pianka poliuretanowa. Warto wspomnieć także o innych nowatorskich rozwiązaniach ekologicznych, które stopniowo budzą coraz większe zaufanie inwestorów.

Tradycyjne vs nowoczesne materiały izolacyjne

Styropian (polistyren ekspandowany) można przypisać do tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Jako materiał izolacyjny cechuje się on przede wszystkim małą nasiąkliwością. W związku z tym może być z powodzeniem stosowany do ocieplania tych części budynków, które są narażone na kontakt z wodą. Mogą to być na przykład: fundamenty, ściany piwnicze oraz podłogi na gruncie.
Ma on jednak swoje wady — nie jest odporny na działanie czynników chemicznych, takich jak: farby, kleje oraz środki ochrony drewna. Styropian jest także wrażliwy na wysokie temperatury i wystarczy już 80 stopni Celsjusza, aby został zniszczony.
Regulacje, które dotyczą efektywności energetycznej budynków, skłaniają do wykorzystywania materiałów bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska. W związku z tym izolacja styropianem często zostaje poddana adaptacjom oraz ulepszeniom, a w niektórych przypadkach jest zastępowana innymi materiałami. Warto poznać zatem nowoczesne izolacje cieplne w budownictwie.

Innowacyjne materiały
i ich właściwości

Izolacje akustyczne w budownictwie oraz izolacje cieplne wykonywane są w ostatnich latach coraz częściej z tworzyw, takich jak:
1. Wełna mineralne (skalna oraz szklana),
2. Wełna celulozowa,
3. Pianki poliuretanowe,
4. Panele z włókna drzewnego,
5. Aerożele,
6. Płyty z korka,
7. Płyty izolacyjne z trzciny cukrowej,
8. Włókna konopne.
Wełna mineralna gwarantuje znacznie wyższą izolacyjność akustyczną niż styropian. Jest także odporniejsza na wysokie temperatury, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem w miejscach, które wymagają skutecznej ochrony przed ogniem. Ten materiał budowlany jest jednak cięższy i nierzadko wymaga zastosowania specjalistycznych technik montażu. Co ważne, produkowana jest ona z naturalnych skał wulkanicznych oraz szkła przetworzonego.
Wełna celulozowa natomiast to ekologiczny materiał izolacyjny, który został wykonany z przetworzonego papieru bądź też celulozy pochodzącej z recyclingu. Dzięki czemu jest to tworzywo przyjazne dla środowiska. Ma również niski ślad węglowy.
Pianki poliuretanowe (PUR/PIR) oferują natomiast lepszy współczynnik izolacyjności termicznej niż styropian. Możliwe jest zatem uzyskanie większej efektywności termicznej przy wykorzystaniu mniejszej grubości izolacji. Te innowacyjne materiały izolacyjne są jednak droższe i często wymagają profesjonalnego montażu oraz wykorzystania specjalistycznego sprzętu.
Panele wykonane z włókna drzewnego wykonuje się z odnawialnych źródeł. Gwarantują one zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną. To znacznie bardziej ekologiczne materiały budowlane niż styropian. Ich koszt oraz efektywność izolacyjna różnią się w zależności od charakterystyki konkretnego produktu.
Aerożele natomiast to ultralekkie materiały izolacyjne, które cechują się wyjątkową efektywnością. Ich zastosowanie w budownictwie jest wciąż ograniczone ze względu na wysokie koszty, ale w przyszłości mogą zrewolucjonizować rynek izolacji. Gwarantują bowiem doskonałe właściwości izolacyjne przy minimalnej grubości. Aerożele określane są także jako „zamrożony dym”. To jedna z najlżejszych substancji stałych na świecie, gdyż składają się w 99% z powietrza. Wciąż trwają pracę nad rozwojem tego materiału.
Płyty z korka natomiast to odnawialne materiały, które cechują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i są odporne na wilgoć. To również ekologiczne materiały budowlane. Ich cena może być jednak wyższa niż cena styropianu. Korek to naturalny materiał, który jest odnawialny i biodegradowalny.
Płyty izolacyjne z trzciny cukrowej to natomiast materiały kompozytowe w budownictwie wykonane z odpadów rolniczych. Nie tylko redukują one odpady, ale również gwarantują doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Są to stosunkowo nowe produkty na rynku, jednak ich popularność dynamicznie wzrasta.
Włókna konopne z kolei to kolejne ekologiczne materiały budowlane. Są one zarówno trwałe, jak i odnawialne. Oferują także bardzo dobre właściwości izolacyjne, a dodatkowo są odporne na pleśń i szkodniki. W związku z tym są to izolacje doskonałe dla zdrowego i naturalnego domu.

Jednym z kluczowych aspektów, który uległ ewolucji, jest izolacja budynków. To bowiem jeden z najbardziej istotnych elementów, decydujących o efektywności energetycznej obiektów, a także o komforcie użytkowania i wpływie na środowisko naturalne.

Podsumowanie i przyszłe kierunki rozwoju

Ekologiczne materiały budowlane zawsze powinny być dostosowane do specyfikacji budynku, a także lokalnego klimatu oraz innych czynników. Wielu dostawców oferuje rozwiązania z zakresu ekologicznej izolacji termicznej, które można dostosować do charakteru konkretnych inwestycji. Niemałe znaczenie w zrównoważonym budownictwie ma natomiast nie tylko dobór odpowiednich materiałów, ale również odpowiednia jakość wykonania projektu i prawidłowy montaż izolacji.
Z racji tego, że europejskie przepisy w coraz większym stopniu kładą nacisk na zrównoważone budownictwo, nie może dziwić, że aspekt ekologii ma rosnące znaczenie dla inwestorów. Sporo mówi się o tym, że przyszłość ekologicznych materiałów budowlanych należy do izolacji aerożelowej, a możliwe kierunki rozwoju to materiały zdolne do samonaprawy po uszkodzeniach. Dużą rolę odegrać może także przezroczysta izolacja oraz systemy hybrydowe, czyli stworzone z różnych materiałów.
Ponadto trendy i nowoczesne technologie budowlane, które zapanowały w termoizolacji koncentrują się na zwiększaniu efektywności energetycznej oraz ograniczaniu wpływu na środowisko. Można w związku z tym w zrównoważonym budownictwie zauważyć kierunki, takie jak:
1. zielone dachy,
2. zero emisyjność budynków,
3. efektywna termoizolacja.
Dachy pokryte naturalną izolacją w postaci warstwy roślinnej pomagają utrzymać stabilne temperatury wewnątrz obiektów. Jednocześnie redukują one potrzebę ogrzewania oraz chłodzenia.
Zero emisyjność budynków natomiast to trend napędzany przepisami Unii Europejskiej (na przykład dyrektywą EPBD — ang. Energy Performance of Buildings Directive). Przepisy te nakładają na państwa członkowskie wymóg ograniczenia zużycia energii w budynkach.
Efektywna termoizolacja często zintegrowana jest z technologiami odnawialnymi, takimi jak panele słoneczne oraz pompy ciepła. Zrównoważone budownictwo to bowiem kompleksowe podejście do całego projektu budowlanego i planowanie takich rozwiązań od samego początku.
Jako JWA jesteśmy polską firmą doradczą w obszarze zrównoważonego rozwoju, neutralności klimatycznej oraz efektywności energetycznej i strategii ESG. Naszą specjalizacją są nowoczesne technologie budowlane, a nasi specjaliści są zawsze na bieżąco z aktualnymi trendami dotyczącymi innowacyjnych materiałów izolacyjnych oraz szerzej rozumianego zrównoważonego budownictwa.
Jeżeli więc interesuje Cię więcej kwestii merytorycznych związanych z nowoczesnymi izolacjami cieplnymi w budownictwie i potrzebujesz wsparcia, a także certyfikacji, która podkreśli dostosowanie Twojego obiektu do ważnych w Unii Europejskiej przepisów, skontaktuj się z nami.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.