Strefa wiedzy JWA

27.04.2023

Autor: Sylwia Bieda

Green Building Specialist w JW+A

Wpływ zieleni w biurze na komfort pracy

Według raportu dotyczącego wpływu elementów przyrody oraz jej procesów na miejsce pracy [1] około 58% pracowników nie ma zieleni w biurze. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w przestrzeniach dostarczających inspirujących, zielonych i doświetlonych miejsc pracy efektywność wzrasta o 6% to może się wydawać, że nasza świadomość o wpływie roślin na produktywność dopiero się rodzi. Dlaczego elementy zielone pozytywnie wpływają na naszą pracę?

Zieleń wewnątrz biura

Rośliny to drugi najbardziej pożądany element w biurze, tuż po naturalnym oświetleniu. [2] Człowiek podświadomie szuka kontaktu z naturą. Wpatrywanie się w zieleń pozwala odpocząć oczom, ale przede wszystkim głowie – redukując stres i uspokajając. Pozwala też w pewien sposób odciąć się od wykonywanych zadań i po prostu się zrelaksować. Wybór zieleni w biurze zależy od upodobań użytkowników i warunków środowiskowych regionu, w którym biuro się znajduje. Zbadano, że w zależności od miejsca zamieszkania pracownicy mają różne preferencje – w Holandii czy Wielkiej Brytanii większą produktywność zauważono u pracowników przebywających wśród żywej zieleni. Natomiast efektywność mieszkańców Indii i Indonezji wzrastała już przy zastosowaniu naturalnych kolorów w biurze.

Zieleń na zewnątrz

Widok z biura na drzewa, powiewający wśród nich wiatr czy spadający deszcz niezwykle uspokaja. W systemach certyfikujących dużą wagę przykłada się do odpowiedniej powierzchni przestrzeni zielonej i możliwość spędzania tam czasu wolnego przez pracowników. To właśnie wśród roślinności kreatywność i poziom zadowolenia podnosi się aż o 15%! Zielenią nie muszą być specjalnie zaprojektowane wiszące ogrody – dach zielony jednego budynku może być właśnie kontaktem z naturą dla użytkowników drugiego obiektu! W BREEAM czy LEED otrzymuje się też punkty za umieszczenie domków dla owadów i ptaków. Wyobraźmy sobie pracownika jedzącego lunch wśród drzew z odgłosami natury – już samo wyobrażenie jest niezwykle kojące!

Podsumowanie

Coraz częstsze występowanie chorób cywilizacyjnych – choroby układów krążenia czy nerwowego oraz ciągłe narażenie na stres w pewien sposób wymusza na architektach projektowanie zieleni w biurach. Projektanci mają na uwadze potrzeby człowieka i konieczność jego interakcji z naturą, dzięki czemu powstają wspaniałe zielone biura przyjazne dla człowieka i środowiska go otaczającego.

[1] Raport „Human Spaces: the Global Impact of Biophilic Design in the Workplace”

[2] Reference Guide for Building Design and Construction v4

[3] Technical Manual 2.0 of BREEAM International New Construction 2016

https://www.terrapinbrightgreen.com/reports/14-patterns/#the-patterns

-Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE

“Rośliny to drugi najbardziej pożądany element w biurze, tuż po naturalnym oświetleniu”

Kto może sporządzać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Ustawodawca określił kto może wykonywać świadectwo charakterystyki energetycznej, Osoba ta nie może być skazana prawomocnym wyrokiem przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów. Osoba wykonująca świadectwo charakterystyki energetycznej musi mieć skończone studia wyższe co najmniej w stopniu inżynieria na kierunkach takich jak: architektura, architektura krajobrazu, pożarnictwo lub studia wyższe inne, których program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, audytami energetycznymi lub odnawialnymi źródłami energii. Dopuszcza się również, aby sporządzić świadectwo mogły osoby które posiadają uprawnienia budowlane.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR