Certyfikaty LEED

JW+A świadczy specjalistyczne usługi z zakresu doradztwa w certyfikacji LEED w systemach BD+C, przeznaczonym dla obiektów projektowanych, ID+C przeznaczonym dla wnętrz komercyjnych oraz O+M dla obiektów istniejących.

LEED to najszerzej stosowany system certyfikacji zielonego budownictwa na świecie. Jest opracowany przez US Green Building Council (USGBC) i obejmuje większość typów i funkcji w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej, mieszkaniowych, przemysłowych, jest również stosowany w aranżacjach wnętrz. Certyfikacja LEED dostarcza narzędzi do projektowania i budowania zdrowych, efektywnych i tanich w użytkowaniu obiektów, a spełnienie wymagań pozwala na uzyskanie korzyści ekonomicznych, środowiskowych oraz wywarcie pozytywnego wpływu na użytkowników.

Dla jakich budynków można uzyskać certyfikat LEED?

Certyfikacji LEED mogą zostać poddane budynki nowe, jak i istniejące, jak również aranżacje wnętrz, w tym wnętrza biurowe lub handlowe oraz całe zespoły obiektów i dzielnice.
Do uzyskania certyfikatu LEED dla budynku nowego lub dla aranżacji wnętrza konieczne jest spełnienie wymogów LEED dla projektu oraz budowy, a następnie ich weryfikacja przez jednostkę certyfikującą GBCI. Po pozytywnym przejściu weryfikacji dla obiektu przyznawany jest certyfikat.
Do uzyskania certyfikatu dla budynku istniejącego konieczne jest spełnienie wymogów LEED na podstawie danych z funkcjonowania obiektu, a następnie weryfikacja przez jednostkę certyfikującą GBCI. po zatwierdzeniu przez dokumentacji przyznawany jest certyfikat LEED na okres 3 lub 5 lat.

LEED for Building Design and Construction (BD+C)- certyfikat dla nowego budynku

Certyfikaty LEED obejmują nowo powstające obiekty, w tym:

  • Obiekty nowobudowane (New Construction),
  • Obiekty w standardzie deweloperskim, w tym obiekty biurowe i handlowe (Core and Shell),
  • Szkoły,
  • Sklepy i galerie handlowe,
  • Magazyny i obiekty produkcyjne,
  • Hotele,
  • Obiekty edukacyjne,
  • Szpitale.

Certyfikat LEED w Polsce jest uznanym standardem na rynku nieruchomości.

LEED for Interior Design and Construction (ID+C) – certyfikat dla aranżacji wnętrz

Certyfikaty dla wnętrz obejmują:

  • Wnętrza komercyjne,
  • Hotele,
  • Sklepy.

LEED for Building Operations and Maintenance (O+M) – certyfikat dla istniejącego budynku

Certyfikaty dla obiektów istniejących obejmują:

  • Obiekty istniejące o różnej funkcji,
  • Szkoły,
  • Sklepy i galerie handlowe,
  • Hotele,
  • Magazyny i obiekty produkcyjne,
  • Centra danych.

Jak uzyskać certyfikat LEED?

Akredytowani specjaliści LEED AP

JW+A jest organizacją członkowską USGBC na poziomie Silver. W skład naszego zespołu wchodzą wykwalifikowani eksperci z akredytacjami LEED AP w specjalności BD+C dla budynków nowo budowanych oraz ID+C dla wnętrz komercyjnych jak również akredytowani specjaliści LEED Green Associate. Jerzy Wójcik, prezes JW+A i konsultant LEED, posiada akredytację LEED AP od 2007 roku, którą uzyskał jako jedna z pierwszych osób w Polsce.

Współpraca z LEED AP JW+A dla nowego budynku oraz wnętrza

Akredytowani specjaliści JW+A pomagają uzyskać certyfikaty właścicielom budynków, deweloperom oraz generalnym wykonawcom. Aby uzyskać certyfikat dla nowo powstającego obiektu, należy wdrożyć wymagania opisujące konkretne rozwiązania techniczne lub sposób zarządzania procesem projektu oraz budowy.
W celu ich optymalnego i skutecznego wdrożenia współpraca z ekspertami JW+A składa się z trzech podstawowych etapów:

Pre-assessment LEED

W tej fazie nasi eksperci analizują wytyczne LEED oraz rozwiązania możliwe do wdrożenia w celu ich spełnienie i wraz z klientem określają sposób i zakres ich wdrożenia.

Wdrożenie wymagań LEED na etapie projektu i uzyskanie precertyfkatu LEED.

Następnie przy współpracy z zespołem projektowym nasi eksperci pomagają wdrożyć zidentyfikowane w fazie pre-assessment rozwiązania, weryfikują je pod kątem zgodności z LEED. Dział analiz  eksperckich JW+A przygotowuje również modele energetyczne oraz dodatkowe analizy eksperckie, jak analiza komfortu termicznego czy dostępności światła dziennego. Na tym etapie możliwe jest uzyskanie precertyfikatu LEED.  

Wdrożenie wymagań LEED na etapie budowy i uzyskanie certyfikatu.

Eksperci JW+A pomagają przeprowadzić proces budowy zgodnie z wymogami LEED przy współpracy z klientem i wykonawcą oraz pomagają w przeprowadzeniu procesu commissioning – czyli nadzoru nad prawidłowym zaprojektowaniem i wykonaniem systemów odpowiadających za zużycie energii w budynku. Proces kończy się uzyskaniem certyfikatu LEED po zakończeniu budowy.
Nasi eksperci przeprowadzają również dedykowane szkolenia LEED.

Chcesz przeprowadzić doradztwo LEED dla swojego budynku?
Jak możemy ci pomóc?

Skontaktuj się z nami w biurze JW+A lub złóż zapytanie przez formularz na stronie.

Jerzy jest projektantem z zakresu zrównoważonego rozwoju i projektowania z ponad 8-letnim doświadczeniem jako konsultant ds. Architektury i zrównoważonego rozwoju.

Jerzy Wójcik
CEO | JW+A
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter!