Inwestor, dzięki weryfikacji zgodności z Taksonomią UE, jest w stanie sprawdzić, jaki procent jego aktywów można sklasyfikować jako zrównoważone i „zielone” oraz które z obszarów jego działalności należy zmodernizować tak, aby były uznawane za zrównoważone.
Dzięki wykazaniu zgodności z Taksonomią UE, firma może potwierdzić, że prowadzone przez nią działania mogą być sklasyfikowane jako zrównoważone, obejmujące takie aspekty jak np. łagodzenie zmian klimatycznych, wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zapobieganie emisji zanieczyszczeń. Ponadto zwiększy swoją szansę na pozyskanie finansowania z funduszy z zakresu rozwoju zielonych inwestycji.
W nadchodzących latach taksonomia będzie jedną z podstawowych wykładni pozwalających na potwierdzenie, że poszczególne działania firm są zrównoważone. Metodologia weryfikacji tych danych zostanie ustandaryzowana dla całych sektorów gospodarki, dzięki czemu będzie można w sposób rzeczywisty i mierzalny porównać się z innymi firmami.
Nowe przepisy zapewniają jasny system klasyfikacji dla inwestycji i tym samym lepsze zrozumienie ryzyka oraz możliwości dotyczących portfela inwestycyjnego. Ponadto inwestorzy unikają ryzyka utraty reputacji związanego z działaniami niezgodnymi z celami środowiskowymi.
Korzyści dla społeczeństwa
Taksonomia UE wspiera sprawiedliwą transformację gospodarki poprzez przekierowanie kapitału na działania, które przeciwdziałają zmianom klimatu. Dzięki Rozporządzeniu wszystkie podmioty gospodarcze mówią wspólnym językiem.