Deklaracja środowiskowa EPD

Co to jest deklaracja środowiskowa EPD?

EPD (Environmental Product Declaration) to deklaracja środowiskowa produktu oparta na międzynarodowych standardach i metodologii obliczeń LCA. EPD określa, w jaki sposób i w jakim stopniu dany produkt wpływa na środowisko przez cały okres swojego życia – od momentu wydobycia surowców, przez produkcję i użytkowanie, aż po jego utylizację lub przetworzenie.
Deklaracje środowiskowe EPD można stosować dla produktów i wyrobów niezależnie od ich rodzaju czy też branży. EPD może obejmować całą rodzinę produktów – w tym przypadku dane wejściowe są agregowane do jednego reprezentatywnego produktu.
Co istotne, wymogi deklaracji środowiskowej nie określają minimalnych kryteriów, które musi spełnić produkt lub zakład produkcyjny.

Szukasz zielonych rozwiązań dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Małgorzata Kozieł

Account Executive Business Development

Dlaczego warto przeprowadzić EPD?

 • EPD pozwala na dostosowanie się do wymogów i regulacji prawnych – do stosowania deklaracji środowiskowej EPD jest zobowiązany m.in. sektor zamówień publicznych UE i EOG.
 • Zdobycie EPD wyróżnia produkt na tle konkurencji i zwraca uwagę świadomych konsumentów.
 • Producent, który zadbał o deklaracje EPD, rozumie wpływ produktów na środowisko oraz chce ten wpływ zmierzyć i ograniczyć.
 • Producent ma możliwość uzyskania EPD dla całej grupy produktów albo dla asortymentu.
 • Zdobycie deklaracji środowiskowej EPD oznacza dodatkowe punkty w systemach certyfikacji wielokryterialnych takich jak np. LEED lub BREEAM.
 • Jak możemy Ci pomóc uzyskać deklarację EPD?

  Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych ekspertów przeprowadzimy Cię przez proces uzyskania deklaracji EPD w kilku krokach:

  Przeprowadzimy Cię
  przez cały proces :

  1.

  Zdefiniowanie potrzeb i zebranie danych: przeanalizujemy Twój asortyment, ustalimy strategię i harmonogram działań, zbierzemy dane wejściowe (czyli informacje dotyczące produktu oraz procesów produkcyjnych takich jak np. zużycia mediów na produkcję bądź środki transportowe) z zakładów produkcyjnych.

  2.

  Analiza LCA i raport: wykonamy obliczenia LCA produktu oraz przedstawimy je w raporcie, uwzględniając przy tym metodologię oraz założenia.

  3.

  Weryfikacja przez jednostkę weryfikującą, a następnie publikacja na ogólnodostępnych platformach: prześlemy zebraną dokumentację do niezależnej jednostki weryfikującej. Po pozytywnej ocenie Twój produkt otrzyma numer identyfikujący EPD oraz certyfikat potwierdzający zgodność z metodologią i normami.

  Twoja wiadomość została wysłana!

  Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

  W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

  Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

  Niebawem na nią odpowiemy.

  Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

  Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

  Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

  Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

  Powodzenia!
  Zespół HR

  Dziękujemy!

  Zostałeś zapisany do newslettera.