Certyfikat WELL Health and Safety Rating
WELL Health-Safety Rating opracowany przez International WELL Building Institute™ (IWBI) jest odpowiedzią na pandemię COVID-19 i inne zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników budynków.
W marcu 2020 r. IWBI powołało grupę prawie 600 ekspertów ds. zdrowia publicznego – m.in. wirusologów, naukowców, urzędników państwowych, architektów – której zadaniem była analiza i wyznaczenie najlepszych procedur bezpieczeństwa w odpowiedzi na kryzys związany z COVID-19. Po analizie wytycznych WHO, CDC i innych wiodących organizacji specjalizujących się w zdrowiu publicznym, powstał nowy schemat certyfikacji, który opublikowano w lipcu 2020 roku pod nazwą WELL Health-Safety Rating. WELL HSR proponuje działania, które należy podjąć, aby podnieść bezpieczeństwo użytkowników budynków i ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.
JW+A specjalizuje się w doradztwie certyfikacji WELL Health-Safety Rating.
Dla jakich budynków można uzyskać certyfikat WELL Health-Safety Rating?
O uzyskanie certyfikatu WELL Health-Safety Rating mogą starać się budynki istniejące dowolnego typu, m.in.:
- biura
- hotele
- obiekty sportowe
- kina i teatry
- budynki mieszkaniowe wielorodzinne
- restauracje
- szkoły
- budynki przemysłowe
- oraz inne typy budynków, poza domami jednorodzinnymi.
Aby uzyskać certyfikat należy spełnić 15 z dwudziestu kilku wymagań w sześciu kluczowych kategoriach oceny:
1. Procedury sprzątania i czyszczenia.
2. Gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych.
3. Dostęp do usług zdrowotnych.
4. Utrzymanie jakości powietrza i wody.
5. Zaangażowanie i komunikacja z interesariuszami.
6. Innowacje.
Jeden z punktów w ramach innowacji można również otrzymać, angażując w proces oceny specjalistę z licencją WELL Accredited Professional.
Zespół JW+A zasilają specjaliści, którzy posiadają licencję WELL Accredited Professional.
Certyfikat WELL Health-Safety Rating – certyfikat dla nowego budynku
Skutkiem pomyślnego procesu certyfikacji jest odznaka na drzwiach wejściowych, informująca każdego użytkownika o zaangażowaniu właściciela w kwestie bezpieczeństwa i zdrowia.
Jakie korzyści niesie za sobą certyfikat WELL HSR?
- potwierdzenie spełnienia standardów bezpieczeństwa i zdrowia na światowym poziomie,
- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa użytkowników budynków,
- podkreślenie zaangażowania inwestora w kwestie zdrowia i bezpieczeństwa,
- pomoc organizacjom w opracowaniu najlepszych praktyk dotyczących działania w czasie kryzysu,
- zapewnienie długoterminowej gotowości do krytycznych kwestii związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.
Jak uzyskać ocenę WELL Health-Safety Rating?
Proces certyfikacji WELL Health-Safety Rating przebiega z podziałem na następujące fazy:
1. Konsultacje z audytorem i wybór kryteriów – pierwsza ocena dokumentacji projektowej i procedur zarządzania budynkiem pod kątem możliwości spełnienia poszczególnych wymogów WELL HSR i wybrania wymogów planowanych do wdrożenia, które należy spełnić, aby uzyskać certyfikat.
2. Rejestracja projektu – rejestracja projektu na platformie WELL Online jest dla jednostki certyfikującej potwierdzeniem zamiaru certyfikacji budynku w systemie WELL HSR i rozpoczyna proces certyfikacji.
3. Wdrożenie wymagań – konsultant doradza zespołowi zarządzającemu budynkiem w celu doprowadzenia do pomyślnego wypełnienia wyznaczonych dla inwestycji kryteriów i przedstawia niezależnej jednostce certyfikującej dowody wdrożenia wymagań.
4. Uzyskanie certyfikatu – po pomyślnej ocenie dokumentów jednostka certyfikująca wydaje raport WELL Health-Safety, który podsumowuje proces oceny i informuje o zatwierdzonych punktach. Projekty, które spełniły wymagania WELL Health-Safety Rating i zaakceptowały raport WELL Health-Safety, są oficjalnie oznaczone jako certyfikowane w systemie WELL Health-Safety.
5. Utrzymanie certyfikatu – certyfikat WELL Health-Safety Rating jest ważny przez 1 rok. Aby po upływie tego czasu zachować certyfikat należy wnieść opłatę rejestracyjną i przestrzegać wymagań poszczególnych punktów dotyczących corocznego raportowania.
Współpraca z ekspertami JW+A dla nowego budynku
Specjalista z licencją WELL Accredited Professional pomaga w stworzeniu i optymalizacji strategii certyfikacji. Nadzoruje proces certyfikacji i dba o spełnienie wymagań w poszczególnych obszarach oceny. Kontaktuje się z jednostką certyfikującą, dba o opisanie dokumentów składanych do oceny zgodnie z wymaganiami jednostki certyfikującej. Przyczynia się do usprawnienia procesu certyfikacji. Współpraca z WELL AP pozwala także na zdobycie jednego punktu w kategorii innowacji.
WELL AP w JW+A: Jerzy Wójcik (od 2017 roku – jeden z pierwszych w Polsce), Katarzyna Turlejska, Małgorzata Ćwierz-Jarnot.