Strefa wiedzy JWA

16.10.2023

Autor: Agata Delmaczyńska

ESG Advisory Team Manager

W firmie JWA koordynuje pracę zespołu ESG wspierającego firmy z sektora nieruchomości w realizacji strategii i raportowaniu ESG, weryfikacji zgodności budynków z Taksonomią UE oraz oszacowaniu śladu węglowego przedsiębiorstwa.

ESG – raportowanie zrównoważone

Raportowanie zrównoważone, znane również jako raportowanie ESG, niefinansowe lub pozafinansowe, to proces publikowania informacji dotyczących zarządzania przez firmę kwestiami środowiskowymi (Environmental), społecznymi (Social) i sprawami związanymi z ładem korporacyjnym (Governance).

Kto musi raportować?

1. Firmy, które zostały zobowiązane do raportowania CSR (Corporate Social Responsibility) i spełniają co najmniej dwa z trzech kryteriów: zatrudniają więcej niż 500 pracowników, osiągają obrót powyżej 85 mln zł lub generują przychody netto powyżej 170 mln zł. To zobowiązanie wynika z dyrektywy NFRD (Non-Financial Reporting Directive), którą wkrótce zastąpi CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).
2. Firmy działające w dziedzinach finansowania, które muszą raportować zgodnie z dyrektywą SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) . Wg wymagań SFDR, uczestnicy rynku finansowego muszą ujawnić dane niefinansowe na swojej stronie internetowej, przed zawarciem umowy oraz w raportach finansowych.
3. Firmy i instytucje objęte wymaganiami Taksonomii zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji Europejskiej do Rozporządzenia 2020/852.

Pozostałe wymagania dotyczące raportowania zrównoważonego

W połączeniu z wymaganiami dotyczącymi ESG i Taksonomii można również wymienić inne wytyczne i dokumenty, które nakładają działania mające na celu minimalizację wpływu gospodarek światowych na kwestie środowiskowe. Oto niektóre z tych dokumentów i wytycznych:

  • UE Green Deal, który wyznacza kierunki działań UE i określa cele krótko-, średnio- i długoterminowe oraz raportowanie postępów.
    The 2030 Agenda for Sustainable Development, obejmująca 17 celów zrównoważonego rozwoju dotyczących aspektów klimatycznych, społecznych, walki z nierównościami itp.
  • EU Green Bonds (zielone obligacje), które mają na celu inwestowanie środków w określone sektory, proces oceny i selekcji projektów, zarządzanie środkami oraz raportowanie.
  • Standardy raportowania wg różnych systemów (GRI, GRESB, PRI, CDP itp.).
  • Inne europejskie dyrektywy i światowe standardy.

Raportowanie ESG jako ważny element w finansowaniu projektów

Raportowanie ESG niefinansowe, długoterminowe plany oraz strategie związane z klimatem będą miały wpływ na zdobycie kapitału oraz finansowanie projektów. Aspekty klimatyczne stanowią coraz ważniejszy element decyzji inwestycyjnych, szczególnie w długoterminowej perspektywie.

Rola JWA

JWA wspiera swoich partnerów biznesowych w opracowywaniu strategii raportowania, która dokładnie określi kroki, priorytety i zadania dla różnych stron, takich jak właściciele, zarządcy nieruchomości, technicy i najemcy. Nie istnieje jeden standard raportowania, dlatego jako zespół jesteśmy w stanie dostosować strategię do indywidualnych potrzeb klientów. Dla organizacji, które nie są objęte obowiązkiem raportowania, możemy pomóc w spełnieniu wymagań w przypadku planowanej transakcji sprzedaży nieruchomości klientowi podlegającemu obowiązkowi raportowania.

“Nie istnieje jeden standard raportowania, dlatego jako zespół jesteśmy w stanie dostosować strategię do indywidualnych potrzeb klientów.”

Zespół JWA tworzy strategie raportowania, pomagając inwestorom dostosować firmę do przyszłych wymogów dotyczących ESG i taksonomii oraz planować raportowanie zgodnie z rozwojem firmy.

Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.