Aktualności

14.05.2024

07.07.2022

Transformacja budynku DIUNA: Udana modernizacja w duchu zrównoważonego rozwoju.

W ostatnich latach obserwujemy coraz większą świadomość związku pomiędzy efektywnością energetyczną budynków a ich wpływem na środowisko oraz komfort użytkowników. Przekształcenie kompleksu DIUNA, wcześniej znanego jako Marynarska Business Park, stanowi doskonały przykład udanej modernizacji, która idzie w parze z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Kompleks Diuna wzorem udanej modernizacji
Już od 2021 roku, we współpracy z zespołem Syrena Real Estate , rozpoczęliśmy prace nad poprawą efektywności energetycznej kompleksu. Audyt, poparty modelowaniem energetycznym, umożliwił nam identyfikację obszarów wymagających poprawy oraz oszacowanie wpływu proponowanych działań na przyszłe zużycie energii. Dzięki podjętym działaniom, kompleks konsekwentnie dekarbonizuje się.
W 2023 roku kompleks zredukował zużycie energii o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim, a prognozy na 2024 rok wskazują na dodatkową oszczędność na poziomie 26%, co z pewnością nie jest ostatecznym celem. Syrena planuje kontynuować inwestycje w efektywność energetyczną, dążąc do dalszego zmniejszenia zużycia energii. Powyższe działania przyczyniły się również do redukcji operacyjnego śladu węglowego o 827 ton CO2 w 2023 roku, z prognozą dalszej redukcji o 1481 ton CO2 w roku 2024. Warto zaznaczyć, że w tym samym czasie obłożenie kompleksu wzrosło, co świadczy o rosnącej atrakcyjności nieruchomości dla najemców.
Podczas realizacji modernizacji kompleksu, wprowadzono szereg innowacyjnych rozwiązań mających na celu poprawę jego efektywności energetycznej, w tym m.in.:
1. Wymianę agregatów chłodniczych na urządzenia o większej efektywności energetycznej,
2. Montaż i uruchomienie klap VAV w kanałach wentylacyjnych, ze sterowaniem wentylacji od stężenia CO2,
3. Monitorowanie zużycia energii przez centrale wentylacyjne za pomocą liczników zastosowanych na głównych centralach,
4. Remonty powierzchni najemców oraz stopniowe wycofywanie oświetlenia świetlówkowego na rzecz bardziej energooszczędnego oświetlenia LED,
5. Zarządzanie systemem BMS poprzez aktualizację harmonogramów pracy budynku
6. Sterowanie BMS za pomocą sztucznej inteligencji.
Cały proces modernizacji kompleksu, obejmujący nie tylko kwestie związane z efektywnością energetyczną, był również monitorowany pod kątem wpływu na środowisko. Analiza LCA przeprowadzona przez nasz zespół wykazała dodatkowy ślad węglowy na poziomie 1187 ton CO2, jednak prognozy dotyczące redukcji śladu węglowego spowodowanej modernizacją wskazują, że inwestycja ta zbilansuje się w czasie krótszym niż 1 rok!
Dodatkowo, kompleks DIUNA uzyskał ocenę WELL Health Safety-Rating, certyfikat WiredScore na poziomie Silver oraz certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent, co czyni go doskonałym przykładem najlepszych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.

Przekształcenie kompleksu DIUNA, wcześniej znanego jako Marynarska Business Park, stanowi doskonały przykład udanej modernizacji, która idzie w parze z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W ramach modernizacji, której głównym celem było przekształcenie nieruchomości zgodnie z zasadami ESG, patio oraz wszystkie cztery wnętrza lobby przeszły znaczącą metamorfozę. Teren kompleksu DIUNA został otwarty dla mieszkańców, stając się przyjazny dla pieszych i rowerzystów, pozbawiony ogrodzeń. Ścieżka rowerowa i nowe przejścia umożliwiają szybki dostęp do stacji PKP oraz ulicy Marynarskiej. Dodatkowo, teren patio został urozmaicony pagórkami, zwiększając powierzchnię biologicznie czynną. Dzięki temu możliwe było zasadzenie 98 gatunków rodzimych krzewów i 50 drzew. Dawny, betonowy parking został przekształcony w malowniczy miejski ogród, a reprezentacyjna część kompleksu doskonale prezentuje się z ulicy Marynarskiej.
Przyglądając się temu przypadkowi, można zauważyć, jak istotne jest przebudowywanie istniejących budynków w duchu zrównoważonego rozwoju. Modernizacja kompleksu DIUNA nie tylko przyniosła wymierne korzyści dla środowiska i użytkowników budynku, ale również stanowi doskonały przykład transformacji, która może być wzorem do naśladowania dla innych obiektów komercyjnych.
Udostępnij na:
Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR