
Certyfikat WELL i Fitwel
Certyfikat WELL jest systemem służącym do projektowania i oceny budynków oraz wnętrz opracowanym przez IWBI (International WELL Building Institute).
Jest to pierwszy na świecie system certyfikacji skupiający się na zdrowiu, komforcie i dobrostanie użytkowników budynków. Ponieważ aż 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków, WELL skupi się na zastosowaniu takich rozwiązań projektowych, które korzystnie wpłyną na zdrowie, kondycję, nastrój, jakość snu, a w rezultacie – samopoczucie i wydajność użytkowników.
Certyfikat Fitwell jest systemem certyfikacji budynków optymalizującym ich wpływ na zdrowie użytkowników zarządzanym Center for Active Design.
W skład zespołu JW+A wchodzą akredytowani specjaliści WELL oraz Fitwell.
Jakie korzyści dają certyfikaty WELL oraz Fitwel?
Certyfikat WELL i Fitwell przyczyniają się do stworzenia zdrowej i produktywnej przestrzeni w budynkach, która pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie użytkowników.
Dla firm inwestowanie w ludzi i poprawa ich zdrowia fizycznego i psychicznego jest nie tylko odpowiedzialne społecznie i korzystne wizerunkowo, ale również opłacalne ekonomicznie zdroworozsądkowe. Ponieważ 90% wydatków korporacyjnych wiąże się z wynagrodzeniem i szeroko pojętymi benefitami dla pracowników, co oznacza, że zwrot z inwestycji w zdrowsze i szczęśliwsze pracowników rozciąga się również na oszczędności oraz zyski ze zwiększonej produktywności oraz rzadszych urlopów chorobowych.
Dla jakich budynków można uzyskać certyfikat WELL?
Certyfikat WELL dostosowany jest do wszystkich typów budynków i wnętrz komercyjnych, zarówno nowobudowanych, jak i istniejących, w tym między innymi:
- Obiektów biurowych, także w standardzie deweloperskim,
- Budynków mieszkalnych,
- Hoteli,
- Szkół,
- Galerii handlowych,
- Restauracji,
- Szpitali.
Jak uzyskać certyfikat WELL?
Akredytowani specjaliści WELL AP i Fitwel Ambassador
W skład naszego zespołu wchodzą wykwalifikowani eksperci z akredytacjami WELL AP oraz Fitwel Ambassador, które uzyskali jako jedne z pierwszych osób w Polsce.
Współpraca z WELL AP JW+A dla nowego budynku oraz wnętrza
Akredytowani specjaliści WELL JW+A pomagają uzyskać certyfikaty WELL najemcom, oraz deweloperom i właścicielom budynków. Aby uzyskać certyfikat dla obiektu, należy wdrożyć wymagania opisujące konkretne rozwiązania techniczne i polityki HR oraz proces prowadzenia budowy.
W celu ich optymalnego i skutecznego wdrożenia współpraca z ekspertami JW+A składa się z trzech podstawowych etapów:
Wstępna ocena projektu – pre-assessment
W tej fazie nasi eksperci analizują projekt pod kątem możliwości wdrożenia poszczególnych wytycznych WELL i wraz z klientem określają sposób i zakres ich wdrożenia.
Wdrożenie wymagań WELL na etapie projektu i uzyskanie precertyfikatu WELL.
Następnie przy współpracy z zespołem projektowym nasi eksperci pomagają wdrożyć zidentyfikowane w fazie pre-assessment rozwiązania i weryfikują je pod kątem zgodności z wymaganiami. Dział analiz eksperckich JW+A przygotowuje również dodatkowe analizy eksperckie wspierające proces projektowania, jak analiza komfortu termicznego czy dostępności światła dziennego. Na tym etapie możliwe jest uzyskanie precertyfikatu WELL.
Ocena dokumentacji i audyt budynku
Eksperci JW+A wspierają wykonawcę w prowadzeniu procesu budowy zgodnie z wymogami i nadzorują przygotowanie dokumentów składanych do oceny przez jednostkę certyfikującą. Po pozytywnej ocenie dokumentacji JW+A pomaga w przygotowaniu budynku do audytu weryfikującego jakość budynku. Proces certyfikacji WELL kończy się uzyskaniem certyfikatu po pozytywnej ocenie nieruchomości wydanej przez audytora.