Strefa wiedzy JWA

05.05.2023

Autor: Sylwia Bieda

Green Building Specialist w JW+A

Co to jest zrównoważone budownictwo?

Zrównoważone budownictwo to szereg różnych działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko w całym cyklu ich życia, zaczynając od przygotowania projektu poprzez proces budowy aż po eksploatację. Pojęcie zrównoważonego budownictwa dotyczy wielu aspektów – w tym również socjalnych, ekologicznych i ekonomicznych.

Podstawą pojęcia zrównoważonego rozwoju jest każdorazowo idea zaspokajania aktualnych aspiracji rozwojowych w sposób umożliwiający realizację tych samych celów kolejnym pokoleniom. Szczególną cechą jest także wzajemne przenikanie się różnych dziedzin i nauk, w tym społecznych i przyrodniczych, w celu kształtowania odpowiedniej przyszłości kolejnych pokoleń oraz dbałości o zasoby naturalne.

Charakterystyka budynków zrównoważonych

Czym jest więc zrównoważony budynek? Jest to budynek, który łączy trzy filary zrównoważonego rozwoju i w sposób efektywny kosztowo i przyjazny dla środowiska zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku i pozytywnie wpływa na produktywność użytkowników.
Zielone budynki charakteryzuje dbałość o środowisko naturalne oraz oszczędna gospodarka surowcami w całym cyklu budowlanym. Priorytetem jest ograniczenie zużycia wody i energii oraz wpływu materiałów budowlanych na środowisko, a to wszystko przy zachowaniu wysokiego komfortu użytkowników.

Systemy oceny budynków zrównoważonych

Skoro na ekologię budynku składa się tak wiele elementów, jak w prosty sposób stwierdzić, czy dany budynek jest „zielony”?

Z pomocą przychodzą systemy oceny zielonych budynków, które, stawiając przed zespołami projektowymi szereg wymagań, stanowią wzorzec budynku zrównoważonego. Zapewniają projektantom, właścicielom i zarządcom budynków narzędzia służące do identyfikacji oraz wdrożenia praktycznych i mierzalnych rozwiązań w zakresie proekologicznego projektowania budynków, ich budowy, użytkowania i konserwacji. Zaletą systemów certyfikacji jest ich uniwersalność – budynek w Polsce jest oceniany według tych samych zasad, co w USA, Szwecji czy Dubaju, musi spełnić równie restrykcyjne wymagania, aby otrzymać certyfikat na wysokim poziomie.

Do najpowszechniejszych w Polsce systemów oceny zrównoważonych budynków należą amerykański certyfikat LEED oraz wywodzący się z Wielkiej Brytanii BREEAM.

Certyfikat LEED

Certyfikat LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, jest najpopularniejszym na świecie certyfikatem systemem oceny zielonych budynków. Certyfikacja prowadzona jest w 165 krajach i obejmuje budynki wszelkiego typu – od komercyjnych po mieszkalne. LEED, oceniając stosowane w budynku rozwiązania projektowe i prowadzenie procesu budowy, zapewnia ramy do tworzenia zdrowych i energooszczędnych budynków, które przyciągają najemców, są tańsze w utrzymaniu i zwiększają wydajność pracowników oraz ich retencję. Uzyskanie certyfikatu na wysokim poziomie jest niezależnym potwierdzeniem wysokiej jakości budynku.

“Certyfikat LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, jest najpopularniejszym na świecie certyfikatem systemem oceny zielonych budynków.”

Certyfikat BREEAM

Certyfikacja BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to brytyjska metoda oceny budynków pod kątem zrównoważonych, proekologicznych rozwiązań, wciąż wiodąca prym w Europie.
Certyfikacja obejmuje szereg działań mających na celu redukcję zużycia wody, energii oraz zasobów naturalnych. Są to nie tylko działania związane z opracowaniem projektu zgodnego z zasadami certyfikacji i jego realizacja, ale także ocena prowadzenia budowy, weryfikacja użytych materiałów czy dbałość o jakość prowadzenia prac budowlanych. Budynki z certyfikatem charakteryzują się zatem wysoką efektywnością energetyczną, redukcją wytworzonego CO2 podczas prowadzenia prac, często zwracają także uwagę na zrównoważony łańcuch dostaw.
Obie metody certyfikacji dodają wymierne wartości inwestycjom, szczególnie w kontekście zrównoważonego rozwoju i dbałości o przyszłe pokolenia.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.