Zielony budynek
Neutralność klimatyczna
Strategia i Raportowanie
Autor: Sylwia Bieda
Green Building Specialist w JW+A
Zrównoważone budownictwo to szereg działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko w całym ich cyklu życia, począwszy od przygotowania projektu przez proces budowy aż po eksploatację i dotyczą aspektów socjalnych, ekologicznych i ekonomicznych.
U podstaw zrównoważonego rozwoju stoi idea zaspokajania aktualnych aspiracji rozwojowych w sposób umożliwiający realizację tych samych celów kolejnym pokoleniom. Istotną cechą jest także wzajemne przenikanie się różnych dziedzin i nauk, w tym społecznych i przyrodniczych, w celu kształtowania odpowiedniej przyszłości kolejnych pokoleń oraz dbałości o zasoby naturalne.
Czym jest więc zrównoważony budynek? Jest to budynek, który łączy trzy filary zrównoważonego rozwoju i w sposób efektywny kosztowo i przyjazny dla środowiska zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku i pozytywnie wpływa na produktywność użytkowników.
Zielone budynki charakteryzuje dbałość o środowisko naturalne oraz oszczędna gospodarka surowcami w całym cyklu budowlanym. Priorytetem jest ograniczenie zużycia wody i energii oraz wpływu materiałów budowlanych na środowisko, a to wszystko przy zachowaniu wysokiego komfortu użytkowników.
Skoro na ekologię budynku składa się tak wiele elementów, jak w prosty sposób stwierdzić, czy dany budynek jest „zielony”?
Z pomocą przychodzą systemy oceny zrównoważonych budynków, które stawiając przed zespołami projektowymi szereg wymagań technicznych stanowią wzorzec budynku zrównoważonego. Zapewniają projektantom, właścicielom i zarządcom budynków narzędzia służące identyfikacji i wdrożenia praktycznych i mierzalnych rozwiązań w zakresie proekologicznego projektowania budynków, ich budowy, użytkowania i konserwacji. Certyfikaty te są częścią strategii wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju w budownictwie oraz budowania świadomości ekologicznej. Zaletą systemów certyfikacji jest ich uniwersalność – budynek w Polsce jest oceniany według tych samych zasad, co w USA, Szwecji i Dubaju, i musi spełnić tak samo restrykcyjne wymagania aby otrzymać certyfikat na wysokim poziomie.
Do najpowszechniejszych w Polsce systemów oceny zrównoważonych budynków należą amerykański certyfikat LEED oraz wywodzący się z Wielkiej Brytanii BREEAM.
Certyfikat LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, jest najpopularniejszym na świecie certyfikatem systemem oceny zielonych budynków. Certyfikacja prowadzona jest w 165 krajach i obejmuje budynki wszelkiego typu – od komercyjnych po mieszkalne. LEED, oceniając stosowane w budynku rozwiązania projektowe i prowadzenie procesu budowy, zapewnia ramy do tworzenia zdrowych i energooszczędnych budynków, które przyciągają najemców, są tańsze w utrzymaniu i zwiększają wydajność pracowników oraz ich retencję. Uzyskanie certyfikatu na wysokim poziomie jest niezależnym potwierdzeniem wysokiej jakości budynku.
“Certyfikat LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, jest najpopularniejszym na świecie certyfikatem systemem oceny zielonych budynków.”
Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest brytyjskim, wielokryterialnym systemem oceny budynków proekologicznych, obecnie najbardziej popularnym w Europie.
Certyfikacja obejmuje nie tylko działania związane z przygotowaniem projektu zgodnego z wytycznymi BREEAM, ale kładzie również nacisk na sposób prowadzenia budowy, pozyskiwanie certyfikowanych materiałów od lokalnych dostawców czy redukcję zużycia energii i wody. Budynki objęte certyfikatem charakteryzują się ponadprzeciętną efektywnością energetyczną, redukcją wytwarzanego CO2, dogodną lokalizacją i wygodnym dostępem dla użytkowników.
Niezależnie od wyboru systemu certyfikacji, korzyści z uzyskania certyfikatu są zauważalne i wymierne, również w kontekście zachowania zdrowia i odpowiedniego samopoczucia jego użytkowników.
Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!
Usługi
Zielony budynek
Strategia i Raportowanie
Neutralność klimatyczna
Szkolenia i warsztaty
Zarządzanie danymi ESG
Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.
Powodzenia!
Zespół HR