Strefa wiedzy JWA

11.08.2023

Autor: Sylwia Bieda

Green Building Specialist w JW+A

Co to są zielone certyfikaty?

Zielone certyfikaty, czyli BREEAM oraz LEED, to obecnie dwa najbardziej rozpowszechnione, wielokryterialne systemy oceny budynków proekologicznych.

Obie metody certyfikacji są obecne na polskim rynku od wielu lat i coraz częściej wpisują się w wymagania budynków biurowych klasy A. Promują dobre praktyki związane z zielonym budownictwem i ochroną środowiska, a także budują świadomość ekologiczną wśród inwestorów, projektantów czy deweloperów. Systemy LEED i BREEAM, pomimo iż są zbliżone i oceniają podobne aspekty, różnią się od siebie chociażby samą metodą prowadzenia procesu certyfikacji.

Jak uzyskać zielone certyfikaty?

Aby starać się o uzyskanie certyfikatu BREEAM lub LEED, należy podjąć współpracę z wykwalifikowanym konsultantem (Asesorem BREEAM/konsultantem LEED), który pośredniczy między jednostką certyfikującą a inwestorem oraz zespołem projektowym, weryfikuje przyjęte rozwiązania oraz przygotowuje całą dokumentację do oceny. Istotne jest, że w systemie LEED konsultant nie jest obowiązkowy, jednak uzyskanie wysokiej oceny bez jego udziału praktycznie nie jest możliwe. Według aktualnych preferencji klientów bądź najemców, system LEED jest najbardziej powszechnym systemem oceny budynków na świecie, natomiast w Europie zdecydowanie częściej wybierany jest system BREEAM. Koszty certyfikacji uzależnione są od specyfiki projektu, często od wielkości inwestycji, więc trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, które z nich są wyższe. Cenniki te również stale ulegają aktualizacjom.

Proces

W obu systemach certyfikacji, na początku procesu, Konsultant wykonuje ocenę wstępną projektu wraz z oszacowaniem planowanej ilości punktów. Na tym etapie istotne jest zaangażowanie Inwestora oraz zespołu projektowego, aby założone punkty były możliwie realne do spełnienia. Każdy z systemów, w zależności od wybranego poziomu, posiada standardy minimalne, jakie muszą zostać spełnione, aby móc uzyskać certyfikat. Konsultant BREEAM lub LEED obecny jest podczas wszystkich etapów projektu i ostatecznie składa dokumentację do oceny jednostki certyfikującej, która po wyjaśnieniu ewentualnych niejasności, przyznaje oficjalny certyfikat.

Rodzaje zielonych certyfikatów

Obecnie LEED i BREEAM to najbardziej rozpowszechnione systemy oceny budynków proekologicznych. LEED to system, który powstał w 2000 roku w USA dzięki USGBC, natomiast BREEAM został wprowadzony w 1990 r. w Wielkiej Brytanii przez BRE Global.

O ile większość wytycznych dotyczących samego projektu w obu systemach certyfikacji można uznać za podobne, o tyle istotną kwestią projektową jest obowiązek wykazania zgodności z normami i standardami, akceptowanymi przez jednostki certyfikujące. Możliwość adaptacji do przepisów lokalnych bądź europejskich istnieje w ocenie BREEAM, natomiast w LEED budynek powinien spełnić wytyczne przepisów amerykańskich oraz norm ASHRAE dla instalacji, które różnią się od polskich, w niektórych przypadkach są nawet bardziej restrykcyjne. Dodatkowo oceniane są materiały budowlane w wykończeniowe pod kątem ich składu, łańcucha dostaw czy emisji LZO. Ocena ta odbywa się na podstawie europejskich aprobat technicznych (BREEAM) lub standardów amerykańskich (LEED). W obu systemach certyfikacji pojawiają się również analizy eksperckie, które często stanowią sporą część ostatecznej punktacji. Koszty ich są porównywalne.

“Zielone certyfikaty, czyli BREEAM i LEED, to obecnie dwa najbardziej rozpoznawane wielokryterialne systemy oceny budynków proekologicznych.”

Przygotowanie dokumentacji

Przygotowanie raportu do oceny jednostki certyfikującej w języku polskim możliwe jest dla certyfikacji BREEAM – dzięki płatnej opcji tłumaczenia przesłanej dokumentacji. LEED w większości wymaga opracowania dowodów w języku angielskim.Niewątpliwie korzyści z uzyskania obu certyfikatów mają nie tylko wartość marketingową, ale również realnie przekładają się na zmniejszone zużycie energii i wody, redukcję kosztów eksploatacji budynku oraz często spełnienie wymagań najemców. Jest to także niezależne potwierdzenie standardu budynku, a sam wybór systemu oceny zależy od indywidualnych preferencji inwestorów.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.