Strefa wiedzy JWA

28.06.2024

Czym jest ślad węglowy produktu?

Podejmując decyzje zakupowe, czy inwestycyjne warto mieć na uwadze, że wybierane przez nas produkty mogą zostawiać ślad węglowy.. Wspomniana kwestia ma szczególnie duży związek z budownictwem, a także technologiami, jakie są wykorzystywane przez deweloperów, architektów oraz inwestorów i generalnych wykonawców. Przekonaj się, czym jest ślad węglowy produktu oraz w jaki sposób można go zmniejszyć również w mniejszej skali – wybierając codzienne produkty.

Czym jest ślad węglowy produktu?

Ślad węglowy produktu odnosi się do całkowitej ilości gazów cieplarnianych emitowanych w trakcie cyklu życia danego produktu, czyli od momentu pozyskania surowców, poprzez produkcję aż po etap użytkowania i ostateczne zutylizowanie. Jest to szczegółowa miara, która pokazuje wpływ produktu na środowisko, uwzględniając wszystkie etapy jego istnienia.
W przeciwieństwie do śladu węglowego organizacji, który obejmuje emisje z całej działalności firmy, ślad węglowy produktu skupia się na konkretnych produktach lub grupach produktów o podobnych cechach. Analiza ta zazwyczaj zaczyna się po tym, jak firma dokonała oceny swoich emisji w ramach tak zwanych Zakresów 1 i 2, co oznacza emisje bezpośrednie pochodzące z własnych źródeł oraz emisje pośrednie związane z zakupioną energią.
Do obliczenia śladu węglowego produktu stosuje się metodologię LCA (ang. Life Cycle Assessment), czyli ocenę cyklu życia. Pozwala to na uwzględnienie wszystkich tzw. etapów życia produktu, , choć często analiza ogranicza się do emisji związanych tylko z produkcją (zakres od bramy fabrycznej do bramy, gdzie produkt będzie wykorzystywany). W tym uproszczonym modelu zakres 1 i 2 podzielony jest przez ilość wytworzonych artykułów, co daje wyobrażenie o emisjach przypisanych do pojedynczej jednostki.

Jak zmniejszyć ślad węglowy produktów spożywczych?

Aby zmniejszyć ślad węglowy produktów spożywczych, można podjąć różnorodne kroki na każdym etapie ich żywotnościw. Oto kilka z nich:
1. Redukcja emisji z hodowli zwierząt: hodowla zwierząt, szczególnie bydła, jest jednym z głównych źródeł emisji metanu i dwutlenku węgla w rolnictwie. Zmniejszenie spożycia mięsa, szczególnie wołowiny i baraniny, które mają wysoki ślad węglowy, może znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Promowanie diet opartych na roślinach, które z reguły generują mniejsze emisje niż te oparte na mięsie, jest kluczowym krokiem w tej kwestii.
2. Optymalizacja produkcji roślinnej: wprowadzenie praktyk rolnictwa zrównoważonego, takich jak stosowanie naturalnych metod nawożenia, unikanie nadmiernego stosowania nawozów sztucznych, które są energochłonne w produkcji, oraz zastosowanie technik minimalizujących erozję gleby i zwiększających jej zdrowie, może zmniejszyć ślad węglowy na produktach przeznaczonych do jedzenia.
3. Efektywne wykorzystanie terenu:przeciwdziałanie wylesianiu poprzez promowanie i wykorzystywanie zrównoważonych praktyk w rolnictwie w tym lepsze zarządzanie zasobami naturalnymi pomoże zmniejszyć emisje związane z przekształcaniem terenu na cele rolnicze.
4. Optymalizacja łańcucha dostaw:zmniejszenie dystansów transportowych poprzez wybieranie lokalnych produktów, odpowiednie organizowanie transportów, poprawa efektywności przetwórstwa i magazynowania żywności, a także redukcja marnotrawstwa żywności, które generuje emisje zarówno w produkcji, jak i w procesie rozkładu, mogą znacząco wpłynąć na obniżenie śladu węglowego.
5. Zrównoważone opakowania:redukcja używania tworzyw sztucznych i promowanie opakowań biodegradowalnych lub nadających się do ponownego użycia zmniejsza ślad węglowy związany z produkcją i utylizacją opakowań.

Ślad węglowy, a branża budowlana

Zrównoważone budownictwo jest równie istotne, gdyż budynki są odpowiedzialne za znaczną część globalnego zużycia energii i emisji CO2. Wdrażanie technologii ekologicznych w budownictwie, takich jak izolacja termiczna, systemy wykorzystujące energię odnawialną oraz inteligentne systemy zarządzania energią, dobór materiałów konstrukcyjnych, które spełniają standardy 3R (reduce, reuse, recycle) może drastycznie zmniejszyć zużycie energii i emisje gazów cieplarnianych.
Ponadto, wykorzystanie materiałów budowlanych o niskim śladzie węglowym, takich jak drewno z odpowiednimi certyfikatami oraz innych innowacyjnych materiałów przyczynić się może do zmniejszenia ogólnego wpływu sektora budowlanego na środowisko. Takie podejście nie tylko przyczynia się do walki ze zmianą klimatu, ale również do poprawy jakości życia i zwiększenia efektywności ekonomicznej budynków. Jeżeli zajmujesz się produkcją żywności, możemy pomóc Ci zredukować ślad węglowy produktów spożywczych.

Ślad węglowy produktu odnosi się do całkowitej ilości gazów cieplarnianych emitowanych w trakcie cyklu życia danego produktu, czyli od momentu pozyskania surowców, poprzez produkcję aż po etap użytkowania i ostateczne zutylizowanie.

Dodatkowe informacje

Dla inwestorów, generalnych wykonawców oraz deweloperów odgrywają – w kontekście redukcji śladu węglowego na produktach – strategie ESG. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym one są, a także wdrożyć je do swoich inwestycji, skorzystaj z naszej oferty. Jako JWA od ponad 10 lat wspieramy bowiem osoby odpowiedzialne za budowę nieruchomości w taki sposób, aby były one zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu nasi klienci z sektora nieruchomości komercyjnych zarządzają obiektami nowoczesnymi i funkcjonalnymi, a także neutralnymi dla środowiska naturalnego. Sprawdź również, nasz artykuł, który odnosi się do problemu takiego jak: ślad węglowy co to jest w bardziej ogólnym rozumieniu.
Udostępnij na:

Szukasz
zielonych rozwiązań
dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zielonym budownictwie!

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR