Case Study

Analiza dekarbonizacji Net Zero z wykorzystaniem modelu energetycznego dla Q22 Warszawa

Klient: Invesco
Obiekt: Q22 w Warszawie
Budynek Q22 to 195-metrowa ikona Warszawy, zlokalizowana przy Al. Jana Pawła II. Budynek oferuje 53 807 mkw. powierzchni biurowej klasy A.
Parter i pierwsze piętro to miejsce dla biznesu i relaksu, z gastronomią, kawiarnią, salonem fryzjerskim i kosmetycznym. Kondygnacje biurowe klasy A gwarantują najwyższy standard pracy.
Q22 to także symbol zrównoważonego rozwoju, posiadający certyfikaty BREEAM in Use Outstanding oraz WiredScore i SmartScore. Od 2021 roku korzysta wyłącznie z energii odnawialnej.
Typ usługi: Net Zero i doradztwo energetyczne

Wyzwania
projektowe

 • Przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej budynku razem ze szczegółową analizą ustawień i harmonogramów prac urządzeń w systemie BMS.
 • Dostosowanie rekomendacji do funkcjonowania budynku i obecnych w biurowcu najemców.
 • Zbudowanie złożonego modelu energetycznego potrzebnego do kalkulacji redukcji zużycia energii i emisji CO2 według proponowanych usprawnień w budynku i jego systemach.
 • Wycena i zestawienie kosztów inwestycyjnych oraz obliczenie czasu zwrotu inwestycji w celu identyfikacji najkorzystniejszych rozwiązań.
 • Ograniczenie zużycia energii w budynku wysokościowym przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu pracy, funkcjonalności i bezpieczeństwa skomplikowanych technicznie systemów budynku.

Co zyskał Klient?

 • Zredukowana emisja CO2 dla obiektu Q22 to 1963 tCO2 .
 • Optymalizacja kosztów operacyjnych związanych z funkcjonowaniem nieruchomości .
 • Redukcja zużycia energii dla obiektu Q22 o 3 980 MWh/ rok.
 • Spełnienie celu klimatycznego Invesco w kontekście redukcji zużycia energii i emisji CO2 dla budynku Q22 w 2030 r. według metodologii CRREM
 • Spełnienie założonych celów klimatycznych Klienta do 2030 r.
  -redukcja emisji CO2 o 50%
  – redukcja energii o 30%.
Rekomendacja Klienta

“To nie pierwszy projekt przy których współpracowaliśmy z JWA i z pewnością nie ostatni.”

“Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą doradczą JWA w celu realizacji strategii dekarbonizacji naszej prestiżowej inwestycji w Warszawie, biurowca Q22.

Zakres współpracy obejmował stworzenie strategii redukcji zużycia energii i emisji CO2 dla budynku do 2030 roku. Ważnym elementem ekspertyzy były audyt energetyczny budynku oraz wyliczenia z modelu energetycznego i symulacja różnych potencjalnych rozwiązań.

Jesteśmy zadowoleni z przedstawionych rekomendacji usprawnień w obiekcie i jego systemach, które przełożą się na niższe koszty eksploatacji oraz redukcję operacyjnego śladu węglowego biurowca.
Z strategię ESG+R Invesco Real Estate wpisane są cele klimatyczne i możliwie najszybsze zbliżenie się do neutralności węglowej zarządzanego przez nas portfela nieruchomości.

Mogliśmy liczyć na wsparcie ekspertów JWA na każdym etapie opracowywania strategii dekarbonizacji budynku, zarówno w kwestii zmian w działaniach operacyjnych, jak i potencjalnych inwestycji w budynku, które przyniosą oszczędności i redukcję emisji CO2.

To nie pierwszy projekt przy których współpracowaliśmy z JWA i z pewnością nie ostatni.”

Anna Szelc

Director, Investment Management, Invesco Real Estate

Zobacz inne Case Study

Szukasz zielonych rozwiązań dla swojej firmy?

Zostaw nam swoją prośbę o kontakt, a nasz ekspert odezwie się do Ciebie w ciągu 24h.

Konrad Kądziołka

Business Development Representative

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Niebawem na nią odpowiemy.

W celu najlepszego dopasowania oferty do Twoich potrzeb i skrócenia czasu jej przygotowania, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości!

Niebawem na nią odpowiemy.

Dziękujemy za wypełnienie naszej ankiety.

Niebawem prześlemy ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dziękujemy za przesłanie swojego zgłoszenia!

Na podany przez Ciebie adres email otrzymasz potwierdzenie udziału w procesie rekrutacji i informacje na temat kolejnych kroków.

Powodzenia!
Zespół HR

Dziękujemy!

Zostałeś zapisany do newslettera.