Kiedy warto skorzystać z doradztwa energetycznego?

Doradztwo energetyczne składa się z kilku etapów. W przypadku nowobudowanych obiektów analizowany jest projekt.  Dla istniejących budynków ekspert analizuje budynek, jego dotychczasowe zużycie energii, efektywność zainstalowanych systemów a także komfort użytkowania. Następnie rozpatrywane są możliwe usprawnienia, pozwalające zmniejszyć ilość zużywanej energii. Rezultatem tych analiz jest wybranie optymalnego rozwiązania dostosowanego do budżetu klienta.

Doradca energetyczny jest to osoba, która zna aktualny rynek pod względem efektywności poszczególnych urządzeń i rozwiązań, a także najlepszych ofert cenowych.

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z doradztwa energetycznego?

Na każdym etapie budowy oraz eksploatacji budynku. Dlaczego warto skorzystać z takiego doradztwa? Przyniesie to korzyści zarówno ekonomiczne, w postaci dużo niższych rachunków, jak i eksploatacyjne w postaci komfortu użytkowników budynku.

Nowobudowane obiekty

Najwięcej możliwości do stworzenia w pełni komfortowego oraz oszczędnego budynku daje nam etap projektowy. Bierzemy wtedy pod uwagę m.in. lokalizację budynku, jego usytuowanie względem stron świata, wykorzystanie w optymalny sposób roślinności występującej na działce, kształt budynku, odpowiednie materiały oraz konstrukcję budynku, a także wszystkie instalacje. Skorzystanie z doradztwa energetycznego na tym etapie zapewni nam najwyższy komfort użytkowania przy znacznie obniżonych kosztach.

Budynki istniejące

Doradztwo energetyczne na etapie eksploatacji budynku ma nieco inny charakter niż w przypadku nowych obiektów, ale przynosi podobne korzyści. Niedocieplone ściany, nieszczelne okna, nieefektywne instalacje w starszych obiektach są to zjawiska powszechne i często poruszane. Dzięki temu właściciel czy zarządca takiego budynku ma świadomość, że analiza energetyczna jest bardzo opłacalna i korzystna. Świadomość jest dużo niższa w nowszych obiektach, gdzie jedynym sygnałem alarmującym są wysokie rachunki za media. W sytuacji, gdy na etapie projektowym nie korzystano z porady eksperta, często zdarza się, że wybrane rozwiązania nie wykorzystują w pełni możliwości budynku oraz proponowanych w dzisiejszych czasach rozwiązań. Przykładem może być źle dobrane oświetlenie czy brak kontroli nad jakością oraz temperaturą powietrza.

 

Z doradztwa energetycznego warto skorzystać na każdym etapie. Zaleca się korzystanie z porady eksperta dla każdego projektowanego budynku, bez względu na jego rodzaj czy funkcję. W przypadku istniejących obiektów porady eksperta mogą się okazać przydatne szczególnie w momencie, kiedy płacimy wysokie rachunki za energię lub gdy użytkownicy narzekają na brak odpowiedniego komfortu termicznego wewnątrz.

Blog Green360° powstał z myślą o edukacji i rozwoju branży
zrównoważonego certyfikowanego budownictwa. Green360° to wydawnicza cześć naszej firmy JW+A.

Green360° to praktyczne wiadomości i opracowania dotyczące certyfikowania LEED, BREEAM jak i ciekawostek z rynku nieruchomości komercyjnych.

Wspieramy i promujemy odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

Zapraszamy do współpracy.

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktu.

Chcesz się z nami skontaktować?